Komatsu potřebu bagr

Na místě bývalé aglomerace v Ostravě-Vítkovicích se otevřela první nová budova

Ostrava 20. října (ČTK) - V obchodně-průmyslovém areálu P3 Ostrava Central, který vzniká v Ostravě na ploše po bývalé aglomeraci (úpravně a spékárně rud) vítkovických železáren, se otevřela první nová stavba. Svou pobočku tam vybudovala společnost Linde Material Handling (LMH), která vyrábí vysokozdvižné a skladové vozíky. Práci v ní našlo 15 lidí, řekl dnes ČTK obchodní ředitel LMH v ČR Pavel Osička.

Areál staví český developer a správce průmyslových nemovitostí P3 Logistic Parks. Ředitel developmentu P3 Aleš Zacha řekl, že z celkových zhruba 160.000 metrů čtverečních plochy je zatím hotová první etapa o rozloze 30.000 metrů čtverečních. "První fáze stála asi 20 milionů eur (přibližně 500 milionů korun), druhá fáze zhruba o stejné velikosti bude plus minus podobně. Celková investice bude někde kolem třech - 3,5 miliardy korun," řekl Zacha.

Očekává, že celý areál bude postaven asi do čtyř let, dokončen by tedy měl být v roce 2026 nebo 2027. Z první etapy je zatím obsazeno okolo 60 procent hotových budov. Dalšími nájemci v areálu budou dánský distributor chladicí a mrazicí techniky Tefcold nebo český distributor tiskovin První novinová společnost.

"Ještě nějaké prostory zbývají, nicméně věříme, že zbytek (v první části) obsadíme nejpozději během prvního kvartálu 2023. Chystáme se na další fázi, možná ještě letos by se začalo se zemními pracemi," řekl Zacha.

Areál je nedaleko centra Ostravy, sousedí se známou Dolní oblastí Vítkovic. Z dalších stran ho ohraničují řeka Ostravice a frekventované silnice Místecká (I/56) a Rudná (I/11) navazující na dálnice D1 a D56. Kromě Místecké už má areál nové napojení na Rudnou ulici, časem přibude ještě třetí příjezdová cesta z Halasovy. Pozemek koupila P3 od společnosti Vítkovice, která ho předtím sanovala.

Osička řekl, že LMH otevřela novou pobočku, protože rozšiřuje své aktivity. Bude v ní zajišťovat servis a opravy manipulační techniky, i pronájmy. Poskytovat bude i řadu služeb, které jsou podle ředitele na českém trhu unikátní, jako je například školení zaměstnanců klientů, představuje tam i mobilní myčku.

"Jako jediní na trhu nabízíme kompletní portfolio v rámci pohonů. Jsme velkým propagátorem zemního plynu," řekl Osička. V Ostravě ale mohou zájemci vidět také první vozík poháněný vodíkovými palivovými články. Firma se netají ambicí být první, která vodíkový vysokozdvižný vodík konkrétnímu zákazníkovi v Česku prodá.

"Předpokladem pro to, aby zákazník si mohl pořídit vozík s pohonem na vodík, je, že musí mít zdroj vodíku s plněním na 350 barů. K tomu potřebuje zbudovat vodíkovou stanici, která naplní vozík potřebným množstvím vodíku,“ řekl Osička.

V podstatě veškerou techniku podle něj firma vyrábí zákazníkům na míru. Vozíky mají řadu specifik a prakticky každý je tak unikátní. U jedné řady vysokozdvižných vozíků může být třeba až 500 typů stožárů. "Ceny vozíků se pohybují od ručně vedeného od 50.000 korun až třeba do čtyř, pěti milionů, podle tonáže, specifikace. U vodíkového je to to samé," řekl Osička.

Linde Material Handling je součástí skupiny Kion, která vyrábí vozíky v Ostrově u Stříbra. V Moravskoslezském kraji pro ni vyrábí vozíky podnik VOP CZ z Šenova u Nového Jičína.

P3 v Česku vlastní a spravuje celkem 87 průmyslových nemovitostí v 16 areálech s celkovou pronajímatelnou plochou téměř 1,4 milionu metrů čtverečních.