Komatsu potřebu bagr

Na Masarykově třídě v Olomouci bude příští rok obnovena veřejná zeleň

Olomouc 12. října (ČTK) - Olomoucká radnice investuje příští rok bezmála dva miliony korun do obnovy zeleně na Masarykově třídě, která spojuje centrum města s hlavním nádražím. Na rušné ulici přibudou akáty, křoviny a zákoutí se zelení a křesílky. Projekt v pondělí schválila městská rada. ČTK to dnes sdělil primátorův námětek Otakar Bačák (spOLečně).

Původně plánovaná úplná obnova stromořadí na Masarykově třídě vysazením nových akátů podle Bačáka narazila už v přípravné fázi na problém inženýrských sítí, které na mnoha místech vedou v zelených plochách, a znemožňují tak výsadbu stromů. "Absolvovali jsme proto několik jednání se správci sítí. Ti projevili vstřícnost a v rámci technických možností nám umožnili alespoň částečný zásah do ochranných pásem sítí při zachování bezpečnosti správy infrastruktury," uvedl Bačák.

Projekt obnovy zeleně byl poté upraven do kompromisní varianty. V části Masarykovy třídy přibude devět nových akátů, tedy stejných stromů, jaké v této ulici rostou na straně před nádražím. V místech, kde inženýrské sítě vysazení stromů s hlubokým kořenovým systémem nedovolují, budou vytvořeny speciální moduly s vyššími křovinami, okrasnými květinami a křesílky pro odpočinek chodců. V zeleném pásu budou obnoveny trávníky.

"Jsem přesvědčen o tom, že i tato varianta obnovy veřejné zeleně výrazně zpříjemní cestu Masarykovou třídou. Konflikt mezi ochranou inženýrských sítí a snahou rozšiřovat veřejnou zeleň je ve městech častý, a já jsem proto rád, že jsme našli takové oboustranně vhodné řešení," podotkl primátor Miroslav Žbánek (ANO).