husqvarna

Na křižovatku Fortna v centru Hradce Králové se doprava vrátí před Vánoci

Hradec Králové 19. listopadu (ČTK) - Na přestavovanou křižovatku Fortna v centru stotisícového Hradce Králové se v týdnu před Vánocemi vrátí automobilová doprava. Nové zastávky na příjezdech ke křižovatce začnou využívat i spoje MHD a příměstské autobusové dopravy. Křižovatka je od jara kvůli přestavbě na bezpečnější kruhový objezd pro dopravu uzavřena. Od září přes ní jezdí jen autobusy MHD. ČTK to řekla mluvčí radnice Kateřina Rohlíčková.

Křižovatka bude od prosince v režimu takzvaného předčasného užívání. Auta na ni vjedou o několik týdnů dříve, než se původně plánovalo. "Celá stavba by měla být kompletně dokončena a zkolaudována na jaře příštího roku," uvedla mluvčí. Město přestavba vyjde na 63,6 milionu korun včetně daně.

Většinu prací již stavbaři udělali. Zbývá například ještě osadit přístřešky autobusových zastávek a mobiliář. Vozidla MHD, která křižovatkou projíždějí, zatím zastavují na provizorních zastávkách u zimního stadionu.

Křižovatkou Fortna prochází vnitřní silniční okruh kolem historického jádra města a také je na ní důležitý přestupní uzel hromadné dopravy. Před přestavbou se na křižovatce a u zastávek MHD ve špičkách tvořily kolony aut. Na místě bývá mnoho studentů, protože v okolí je několik středních škol, kampus univerzity a vědecká knihovna. U křižovatky je i okresní soud, kasárna a zimní stadion.