husqvarna

Na konci roku stály nové pražské byty 147.900 Kč za m2, meziročně o 850 Kč více

Praha (ČTK) - Cena nových pražských bytů na konci loňského roku meziročně vzrostla o 850 korun za metr čtvereční na 147.900 korun. Proti roku 2022 se jich prodalo o 52 procent více, důvodem je ale srovnání se slabými předloňskými prodeji. Celkem se loni v metropoli prodalo 3650 nových bytů, což je druhý nejhorší výsledek od roku 2012, od kterého jsou k dispozici srovnatelná data. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Ekospol, kterou firma poskytla ČTK. Naopak rekordní byla minulý rok nabídka nových pražských bytů. V cenících pražských developerů se jich loni objevilo 4750, uvedla společnost.

"Prodeje nových bytů se loni nepatrně oživily, žádná velká sláva to ale stále není. Důvodem jsou hlavně nedostupné a drahé hypotéky, kdy hypoteční sazba dosáhla historických hodnot a byla až trojnásobná oproti hodnotám o dva a půl roku zpátky. Investoři s vlastními financemi tento výpadek nahradit nedokázali. Problémem byla také dvojciferná inflace a s ní spojené obavy domácností z nejisté ekonomické budoucnosti," řekl předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Loni skončil předchozí razantní růst cen bytů a na konci roku začaly mezičtvrtletně stagnovat. Jejich cena oproti létu klesla průměrně o 300 korun za metr čtvereční. Ceny nových bytů podle Korce v Praze narazily na svůj strop, a to kvůli drahým stavebním pracím a materiálu, nedostatku volných stavebních pozemků i rekordně drahým hypotékám. Nové byty se tak staly nedostupnými i pro střední třídu.

Prodeje nových bytů v Praze podle analýzy skokově vzrostly v jarních měsících, později se ale příliš nezměnily. Od března až do konce roku se v každém čtvrtletí prodalo srovnatelně bytů, přičemž v tom posledním jich to bylo 1100. To je dvakrát více než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022. V předminulém roce ale už pražský rezidenční trh zasáhly nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace. Za celý rok 2022 developeři v Praze prodali 2400 nových bytů, což bylo nejméně za posledních 20 let. Jednalo se o stejný počet, jako v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě předloni propadly o 63 procent.

Na trhu je momentálně více bytů, než kolik se jich prodá a nabídka tak převyšuje poptávku, uvedla společnost. Oproti konci roku 2021 jich je na prodej dvakrát větší počet. To by podle Korce mělo vést k tomu, že se v letošním roce stanou nové pražské byty opět dostupnějšími.

Z údajů Swiss Life Hypoindexu vyplývá, že průměrná sazba hypoték na počátku ledna klesla z prosincových 6,02 procenta na 5,96 procenta. Pod šestiprocentní hranici se dostala po roce a půl. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,96 procenta v lednu klesla o 117 korun na 22.472 korun. Proti lednu loňského roku se měsíční splátka snížila o více než 800 korun. Ve srovnání s červnem 2022 je však stále téměř o 550 korun vyšší.