Cime 3 kvartal 2024

Na jižní Moravě se komplikují některé dopravní investice

Brno 23. března (ČTK) - Kvůli šíření nákazy koronavirem a souvisejícím protiepidemickým opatřením jsou v ohrožení termíny dokončení některých dopravních staveb v Jihomoravském kraji. Stavební firmy nechtějí pokračovat ve stavbách, některé jsou přitom financované z dotací z Evropské unie, odpověděl dnes hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD) novinářům na dotaz ohledně problémů s investicemi. Podle něj by měl stát vydat doporučení, jak v takové situaci mají kraje postupovat.

Kraj má na letošní rok v plánu desítky dopravních staveb za stovky milionů. Kraj zatím neví, kolika investic v dopravě se problémy dotknou. Hanák uvedl, že je nyní problém, aby stavební firmy dokončily stavby nebo na nich pracovaly. "Stavební firmy zásahem vyšší moci odmítají pokračovat na stavbách. Snažíme se vyjednávat, ale přišly o dělníky, a nevíme, jak dlouho budou uzavřené hranice a jestli budou mít kapacitu to zvládnout. Nevíme, kdy krize skončí," uvedl Hanák.

Jako příklad uvedl Fryčajovu ulici v Brně, kde se letos mělo pracovat. "Je potřeba to do zimy dokončit, ale my ani nevíme, jestli vůbec začneme. A práce nemůže být rozdělaná přes zimu," poznamenal Hanák. Mnoho staveb má přitom termín vázaný na čerpání dotace z Evropské unie a každý týden je podle Hanáka problém. "Nevíme, jak s tím naložit, jak posunout termín dokončení. Je to vše v takovém neznámu. Mělo by nastat doporučení ze strany státu, jak můžou kraje v tomto postupovat. Prioritní je ale vyhrát nad koronavirem a pak se zaobírat tím, jaké postupy dále nastanou," řekl.

Dodal, že pro letošní rok byly připravené za stovky milionů desítky staveb, některé jsou rozestavěné, jiné mají za sebou soutěže na zhotovitele a práce ještě nezačaly.

V České republice se první případ koronaviru objevil na začátku března. Dnes ráno bylo v zemi 1165 nakažených, na jižní Moravě 76.