Na jihu Moravy za devět měsíců přibylo dokončených i zahájených staveb bytů

Brno 10. listopadu (ČTK) - Stavbaři na jihu Moravy za prvních devět měsíců letošního roku dokončili 3158 bytů, což je o 75 bytů více než za stejné období roku 2020. Rozestavěli o 736 více bytů než před rokem, celkem 4573. Vzrostl i počet vydaných stavebních povolení. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Množství dokončených bytových staveb vzrostlo meziročně o 2,4 procenta na 3158 bytových i rodinných domů. O 20 procent se meziročně zvýšil počet dokončených bytových domů, výstavba rodinných domů rostla o 0,4 procenta. Ve srovnání mezi kraji byl počet dokončených bytů třetí nejvyšší v republice po Středočeském kraji a Praze.

Výraznější růst je patrný u zahájených staveb, kde výstavba vzrostla v meziročním srovnání o 19,2 procenta na 4573 bytů. Mezi kraji tak jižní Morava obsadila třetí příčku za Středočeským krajem a Prahou. Počet zahájených staveb k bydlení rostl ve většině krajů kromě Plzeňského, Olomouckého a Zlínského.

Růst bytové výstavby bude pravděpodobně pokračovat, což naznačuje rostoucí počet vydaných stavebních povolení. Stavební úřady jich vydaly za první tři čtvrtletí letošního roku 7410, což je meziročně o 377 více, tedy o 5,4 procenta více. Mezi kraji České republiky je to druhý nejvyšší počet po Středočeském kraji.

Nejvíce stavebních povolení bylo vydáno na Brněnsku, více než čtvrtina všech povolení vydaných v kraji. Naopak nejméně stavebních povolení bylo vydáno na Hodonínsku, kde jejich počet meziročně klesl o sedm procent na výsledných 568. Meziročně méně stavebních povolení bylo vydáno i na Znojemsku - o 4,8 procenta a na Brněnsku - o 1,5 procenta. V ostatních okresech stavebních povolení meziročně přibylo.

Zvýšila se také orientační hodnota staveb, na které byla vydána stavební povolení. Vzrostla o 8,5 miliardy korun, tedy o 25,8 procenta, na celkovou hodnotu 41,6 miliardy korun. Nejvyšší orientační hodnota staveb byla vykázána v Brně, a to 16,3 miliardy korun.