Cime 2 kvartál 2024

Na jihu Moravy končí dneškem stav nebezpečí vyhlášený kvůli tornádu

Hodonín 23. srpna (ČTK) - Dneškem končí stav nebezpečí vyhlášený jihomoravským hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL) pro místa, která koncem června poničily extrémní bouřka a tornádo. Stav nebezpečí má pomoci při likvidačních pracích i dokončování oprav nejpotřebnější infrastruktury. Grolich stav nebezpečí vyhlásil pro území obcí s rozšířenou působností Hodonín a Břeclav 24. června a v červenci jej se souhlasem vlády o měsíc prodloužil.

Stav nebezpečí se vyhlašuje při ohrožení životů, zdraví, majetku nebo životního prostředí, vyhlašují ho hejtmani krajů nebo pražský primátor pro území svého regionu. Hejtman či hejtmanka má pak zvláštní pravomoci, může například ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace. Kraj může například bezodkladně provádět stavební práce a terénní úpravy v případě, že je třeba zmírnit nebo odvrátit ohrožení, a zakazovat vstup, pobyt a pohyb lidí na vymezeném místě nebo území.

Bouře s kroupami a tornádem se přehnala Hodonínskem a Břeclavskem poslední červnový čtvrtek. Vyžádala si šest životů a poničila kolem 1200 domů, z nichž asi 200 muselo k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň. Škody jsou v miliardách korun.