husqvarna

Na jihu Moravy klesl v 1. čtvrtl. počet povolených staveb na 2011

Brno 9. května (ČTK) - Stavební úřady na jižní Moravě vydaly letos v prvním čtvrtletí 2011 stavebních povolení, což je o 101 méně proti loňsku. Výrazněji klesala i předpokládaná hodnota povolovaných staveb, a to o 1,6 miliardy korun na 8,2 miliardy, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

Pokles postihl okresy Brno-město a také Brno-venkov, Hodonín a Vyškov. Naopak na Blanensku a Břeclavsku výstavba mírně rostla, nejvíce o 8,2 procenta na Znojemsku, kde bylo vydaných 290 stavebních povolení. V Brně to bylo 373 stavebních povolení a pokles o 6,5 procenta.

Nejvíce stavebních povolení bylo vydáno v okrese Brno-venkov, a to 585. Na novou bytovou výstavbu jich připadá 129, na nebytovou 38 a 128 povolení je na stavby pro ochranu životního prostředí, což je ze všech okresů nejvíce.

Z podrobných statistik také vyplývá pokles bytové výstavby v Brně, na nové stavby úřady vydaly pouhých 34 stavebních povolení, což je méně než ve všech ostatních okresech, přestože je Brno nejlidnatějším okresem. Na tento pokles upozorňují již několik let developeři, kteří tvrdí, že nemají kde stavět kvůli zastaralému územnímu plánu. Na druhou stranu menší počet staveb v Brně neznamená nižší hodnotu, ta je mezi okresy naopak nejvyšší a činí téměř tři miliardy korun a průměrná hodnota jedné stavby na jedno povolení je 7,8 milionu korun. Nejnižší hodnota staveb, tedy dva miliony, je na Znojemsku.