Komatsu potřebu bagr

Na jihu Čech se začalo stavět rekordních 445 bytů v rodinných domech

České Budějovice 30. května (ČTK) - Stavbaři v jižních Čechách dokončili za letošní první čtvrtletí 574 bytů. Je to meziroční nárůst o víc než dvě třetiny, mezi všemi kraji nejvyšší. Převažovaly byty v nových rodinných domech. Stavět se od letošního ledna do března začalo v kraji 561 bytů, z toho v nových rodinných domech rekordních 445 bytů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici uvedli, že meziroční srovnání mohl ovlivnit stavební útlum, který o rok dřív způsobila koronavirová pandemie.

V České republice se za první čtvrtletí zkolaudovalo 9094 bytů, proti stejnému období předchozího roku nepatrně víc. Meziročně stoupl počet dodělaných bytů v osmi krajích, nejvyšší nárůst evidují jižní Čechy, o 68,8 procenta. V nových rodinných domech na jihu Čech se dostavělo 357 bytů, meziročně téměř o pětinu víc. Zkolaudované byty tohoto typu v kraji tvořily téměř dvě třetiny všech. Víc než pětkrát stoupl meziročně počet dostavěných bytů v nových bytových domech. Téměř polovina všech dokončených bytů v kraji připadala na okres České Budějovice.

Na jihu Čech se začalo v letošním prvním čtvrtletí stavět 561 bytů, meziročně o 13,8 procenta víc. Téměř 80 procent všech tvořily byty v nových rodinných domech. Překvapivě se podle ČSÚ nezačaly od ledna do března stavět v kraji žádné byty v nových bytových domech.

Počty bytů, které se začaly v Jihočeském kraji stavět, stoupl v šesti okresech ze sedmi. Nejvíc na Táborsku, kde se počet těchto bytů meziročně téměř ztrojnásobil. Víc než ze dvou třetin tam šlo o nové rodinné domy. "Nejmenšího podílu na zahájené výstavbě kraje dosáhl okres Písek, kde je bytová výstavba již delší dobu v útlumu. Ve sledovaném čtvrtletí se však zahájená výstavba na Písecku meziročně zvýšila o čtvrtinu," uvedl ČSÚ.

V ČR se letos od ledna do března začalo stavět 10.832 bytů, což bylo o 28,3 procenta víc než za stejné období předchozího roku. Počet rozestavěných bytů se zvýšil ve většině krajů.