Cime 3 kvartal 2024

Na jihu Čech klesl meziročně za I. pololetí významně počet rozestavěných bytů

České Budějovice 17. srpna (ČTK) - V jižních Čechách se za první letošní pololetí začalo stavět 1053 bytů, o 778 méně než za stejné období předchozího roku. Pokles je největší mezi všemi kraji ČR. Firmy dokončily od ledna do června na jihu Čech 1005 bytů, meziročně o 178 víc. Téměř polovina z nich vznikla v okrese České Budějovice. Zde stavbaři vybudovali i nejvíc bytových domů v kraji. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zhruba 76 procent bytů, které se v kraji začaly stavět, jsou v nových rodinných domech. Jde o 801 bytů, což bylo meziročně téměř o čtvrtinu víc. "Naopak nebývalý propad zaznamenala v prvním pololetí výstavba bytů v nových bytových domech," uvedli statistici. Začalo se stavět jen 73 bytů tohoto typu, proti stejnému období loni je to o 946 méně. Žádný nový bytový dům se od ledna do června nestavěl na Písecku, Strakonicku a Táborsku.

Počet bytů, které začaly firmy stavět, meziročně nejvíc narostl na Písecku, kde se zdvojnásobil. Z velké části se na tom podílely rodinné domy. I přesto zůstává Písecko okresem, kde se z jižních Čech začalo stavět bytů nejméně. Téměř třiceti procenty se na bytech, jež se rozestavěly, podílelo Českobudějovicko. Všude po kraji převažovaly byty v nových rodinných domech.

Bytů, které stavbaři za první letošní pololetí dodělali a zkolaudovali, přibylo meziročně na jihu Čech zhruba o pětinu. "V kraji tradičně převažovaly dokončené byty v nových rodinných domech a jejich podíl na dokončené výstavbě činil téměř dvě třetiny," uvedla Irena Votrubová z krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích. O necelých třicet procent přibylo dostavěných bytů v nových bytových domech. Ze všech dokončených bytů jich je téměř 46 procent na Českobudějovicku. V tomto okrese vzniklo i nejvíc nových bytových domů, 80 procent všech.

V České republice se v prvním letošním pololetí začalo stavět 22.721 bytů, téměř o deset procent víc než ve stejném období minulého roku. Firmy v ČR dokončily letos od ledna do června 17.403 bytů, meziročně o necelá tři procenta víc.