husqvarna

Na jaře začnou silničáři stavět u Chlumčan na Lounsku další úsek dálnice D7

Chlumčany (Lounsko) 7. ledna (ČTK) - Letos na jaře začnou silničáři stavět další úsek dálnice D7, a to u Chlumčan na Lounsku. Cena za stavbu čtyři a půl kilometru dlouhé silnice je zhruba 1,7 miliardy korun bez DPH. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Dana Zikešová. Se zprovozněním úseku se počítá v roce 2024. Zhotovitel je společnost Metrostav.

"Nyní jsme před podpisem smlouvy," uvedla Zikešová. Součástí stavby je i 160 metrů dlouhý most, který silnici převádí přes údolí Smolnického potoka. Ve směru na Louny následují ještě další tři mosty, za nimiž se bude nacházet mimoúrovňová křižovatka Louny-východ, která napojuje město Louny ve směru od Prahy.

Stavba je součástí přeměny původní silnice I/7 na dálnici D7 Praha - Chomutov - hraniční přechod s Německem Hora Svatého Šebestiána. Jedním z hlavních důvodů přestavby silnice I/7 na dálnici je podle ŘSD zajištění dopravní obslužnosti průmyslových zón u Mostu, Loun a Postoloprt, zejména pak průmyslové zóny Triangle nedaleko Žatce. Od Prahy po Slaný je již čtyřproudá komunikace, zprovozněné jsou úseky na Chomutovsku a obchvat Sulce. Ve středních Čechách je třeba dostavět ještě téměř 17 kilometrů D7.

V prosinci uvedlo ŘSD do provozu rozšířený obchvat na D7 u Panenského Týnce na Lounsku. Stavba u Panenského Týnce v roce 2013 vypadla z priorit ministerstva dopravy. Jednu dobu nebylo jasné, zda se dálnice D7 postaví. Při hledání úspor a optimálních řešení dálničních úseků spadala D7 do kategorie dálnic, kde se mělo nejvíce spořit. Na zvýšení kapacity silnice opakovaně naléhali regionální politici kvůli velkému množství nehod a zvýšení hustoty dopravy.