Cime 2 kvartál 2024

Na investice v dopravě využije Praha 950,5 milionu Kč, které neutratila loni

Praha (ČTK) - Pražský magistrát bude moci letos využít na investice v dopravě peníze, které nestihl utratit v loňském roce. Jedná se o 950,5 milionu korun. Peníze byly určeny mimo jiné na stavbu komunikací, mostů, metra, křižovatek či lávek a parkovacích domů. Většinou se jedná o projekty, jejichž vybudování nelze stihnout v jednom roce. Vyplývá to z dokumentu, kterým převod peněz schválili pražští radní.

"V uplynulých čtyřech letech bylo zahájeno rekordní množství investic a nových projektů, jejich stavba je rozplánovaná na několik let po sobě v různých fázích. Například rekonstrukce Barrandovského mostu, stavba metra D, Štvanické lávky, Dvoreckého mostu, to všechno jsou stavby, které za jeden rok nestihnete," uvedl na dotaz ČTK náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). "Proto se pak účetně převádí mezi roky určené finanční prostředky, které jsou na tyto stavby schválené, do dalšího stavebního období," dodal.

Kromě výše zmíněných je v seznamu projektů, na které město převádí peníze z loňského do letošního rozpočtu, mj. také stavba Hornopočernické spojky, obchvat Písnice nebo propojení Svatovítské a Evropské ulice v Praze 6. Peníze jsou vyčleněny rovněž na revitalizaci náplavky u ledáren v Braníku, protipovodňová opatření nebo zahájenou stavbu multifunkčního dopravního centra na Malovance, odkud má být v budoucnu řízena pražská doprava. Investice jsou určeny rovněž na stavbu parkovacích domů nebo lávek pro pěší a cyklisty.

V letošním rozpočtu má město na investice v dopravě schválen rozpočet ve výši 6,66 miliardy korun, což je nejvíc ze všech oblastí. Peníze jsou navrženy na rozvoj tramvajových tratí, výstavbu nové vozovny v Hloubětíně nebo modernizaci zabezpečení metra a opravy jeho stanic. Investovat bude metropole také do oprav a výstavby ulic a rekonstrukce chodníků nebo opravy a výstavby mostů.

Pro letošek má metropole schválený rozpočet s příjmy 99,65 miliardy korun a výdaji 104,88 miliardy korun. Proti loňsku budou vyšší příjmy i výdaje, které ovlivňují ceny energií či mezd. Příjmy ovlivní inflace. Rozdíl příjmů a výdajů vyrovná hlavní město mimo jiné penězi od státu.