husqvarna

Na Frýdecko-Místecku začala druhá etapa rekonstrukce Žermanického přivaděče

Frýdek-Místek 26. října (ČTK) - Státní podnik Povodí Odry zahájil na Frýdecko-Místecku druhou etapu rekonstrukce Žermanického přivaděče. Oprava téměř 1,8 kilometru dlouhého úseku přijde na 165 milionů korun, většinu zaplatí státní dotace. Rekonstrukce by měla skončit příští rok na podzim. ČTK to dnes sdělila mluvčí podniku Šárka Vlčková.

Podnik opraví opevnění přivaděče, aby jím mohlo bezpečně protékat kolem 60 metrů krychlových vody za sekundu, včetně přívalových vod z bystřin Hlisníku a Osiníku stékajících z Prašivé. Za rok proteče přivaděčem průměrně 15 milionů metrů krychlových vody.

Přivaděč tvoří umělé koryto lichoběžníkového tvaru, které bylo vybudováno v 50. letech minulého století. Převádí vodu z řeky Morávky od jezu ve Vyšních Lhotách do řeky Lučiny, která je přítokem údolní nádrže Žermanice. Přivaděč má kromě gravitačního převodu vody také protipovodňovou funkci. Technický stav přivaděče, jehož celková délka činí 7,54 kilometru, se postupem let zhoršoval. V roce 2019 už podnik opravil první část dlouhou téměř 1,9 kilometru.

Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Provozuje například přehrady Šance, Kružberk nebo Slezská Harta.