Komatsu potřebu bagr

Na D1 u Ostrovačic začalo betonování posledních metrů nového povrchu

Ostrovačice (Brněnsko) 6. srpna (ČTK) - Práce na povrchu posledních desítek metrů dálnice z celé modernizace D1, která začala v roce 2013, dnes začaly na úseku u Ostrovačic na Brněnsku. Stroje budou cementobetonovou vrstvu pokládat dva dny, pak bude povrch zrát. První auta by po něm měla projet na konci srpna, dopravní omezení ale budou trvat až do začátku října, řekl dnes novinářům ředitel pražského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Tomáš Gross.

"Na konci srpna se sice na tomto úseku otevře pro průjezd i druhá polovina dálnice, budou ale pokračovat práce na středovém dělícím pásu a další dokončovací práce. Veškerá omezení by ale měla skončit na přelomu září a října," uvedl Gross.

Dokončovací práce zahrnují práce na svodidlech, krajnicích, dilatačních spárách a mostech. Gross upřesnil, že cementobetonová vrstva je asi 27 centimetrů silná a na jeden čtvereční metr povrchu je tak potřeba asi 600 kilogramů betonu, na celou šířku dálnice šest tun. Celkem bylo při modernizaci D1 spotřebování 900.000 metrů krychlových cementobetonového krytu.

Spolu s úsekem Ostrovačice-Devět křížů bude na začátku října dokončen úsek u Velkého Beranova. Modernizace D1, která zejména v minulých letech v létě znamenala uzavírky na desítkách kilometrů dálnice, tím skončí.

Dálnice D1 je nejen nejstarší a nejdelší českou dálnicí, ale v některých úsecích i nejvytíženější a nejnebezpečnější a nyní také vinou častých oprav a mnohaleté modernizace nejpomalejší.