Cime 2 kvartál 2024

Na březích Labe v Nymburce i Poděbradech do léta vzniknou mola pro osobní lodě

Poděbrady/Nymburk (Nymbursko) 17. května (ČTK) - Na konci května začnou v Poděbradech a Nymburce na březích Labe práce na molech pro osobní lodě. Měla by být dokončena nejpozději v září. Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje vybudovat v obou městech na Labi do zahájení plavební sezony v roce 2023 také přístaviště pro malá rekreační plavidla. Investice v Nymburce je ve výši téměř 22 milionů korun, v Poděbradech 32 milionů korun, sdělil dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

"Mola pro osobní lodě pro Poděbrady a Nymburk byla v loňském roce vyráběna v dílnách, spolu s totožnými moly ještě pro Kolín a Čelákovice," uvedl Bukovský. Koncem května začne ŘSD pracovat na kotevních prvcích na březích. V Nymburce bude molo na pravém břehu Labe proti proudu nad silničním mostem, pár metrů od současného mola, které sloužilo pro přívoz. Také v Poděbradech bude molo pro osobní lodě na pravém břehu, ale po proudu pod silničním mostem. Součástí vodních staveb má být i osvětlený přístavní můstek, kamerový systém a možnost odběru pitné vody.

Krátkodobé a střednědobé stání do 48 hodin až pro 14 malých lodí s délkou do 20 metrů vznikne v obou městech později. V Poděbradech vyroste na levém břehu mezi silničním mostem a jezem. "Momentálně se připravují v dílnách jeho díly a také koncem května by měly začít vlastní stavební práce na místě, zejména jeho kotvení a přípojky elektřiny a vody," uvedl Bukovský. Plovoucí páteřní molo přístaviště bude dlouhé téměř 73 metrů, dokončeno by mělo být v lednu.

Do výběrového řízení na stavbu přístaviště pro malá plavidla v Nymburce, které bude uvnitř současného přístavu, podle Bukovského žádný dodavatel nabídku nepodal. "Tuto stavbu budeme muset soutěžit znovu," doplnil. Nymburské přístaviště má mít plovoucí molo o délce 63 metrů.

Nymburk i Poděbrady se v roce 2012 připojily k Memorandu o spolupráci při budování veřejných přístavišť, které s ŘSD uzavřela také města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čelákovice, Kolín, Lysá nad Labem, Neratovice a Velký Osek. Města by podle něj měla zajistit péči o objekty a základní infrastrukturu mimo řeku. "Někde se budou města podílet více, někde téměř vůbec, záleží na konkrétním místě," sdělil Bukovský. Například v Poděbradech je podle něj vše potřebné na místě k dispozici, v Nymburce naopak bude město zajišťovat mimo jiné revitalizaci cest vedoucích k budoucímu přístavišti.

V roce 2023 by se měla otevřít také přístaviště pro malá plavidla v Brandýse nad Labem, Čelákovicích a Kolíně.