Komatsu potřebu bagr

Muzeum prodloužilo lhůtu pro podání nabídek na demolici vepřína v Letech.

Brno 11. dubna (ČTK) - Muzeum romské kultury v Brně prodloužilo z dneška do 20. dubna lhůtu pro podání nabídek na demolici vepřína v Letech na Písecku, kde vybuduje Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Karolina Spielmannová. Důvodem byly dotazy ze strany zájemců, podle Spielmannové je možné, že se termín ještě znovu prodlouží. Demolice by měla začít letos v půli roku, památník chce muzeum otevřít příští rok.

V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Později tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla 13.000 prasat. Na demolici vepřína dal stát 110 milionů korun. Odhadované náklady na vznik památníku překročily 30 milionů, podle Spielmannové se ale s ohledem na rostoucí ceny materiálů nejspíš zvýší, částku zatím nevěděla. Část uhradí dotace z norských fondů a část státní rozpočet.

Lhůta pro podání nabídek na demolici vepřína měla skončit dnes, ale prodloužila se do 20. dubna. "Lhůta může být ještě prodloužena, záleží to na příchozích dotazech," uvedla Spielmannová.

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.