husqvarna

MPSV nyní nepočítá se zjednodušením vyřizování příspěvku na bydlení

Praha 11. února (ČTK) - Ministerstvo práce teď nepočítá se zjednodušením vyřizování příspěvků na bydlení, které mají lidem pomoci zvládnout zdražování energií. Administrativu považuje za nezbytnou k dosažení adresnosti podpory. ČTK to sdělila mluvčí resortu Eva Davidová. Podle expertů na sociální problematiku dávku pobírá jen část domácností, které by na ni měly nárok. Jako jeden z důvodů vidí odborníci složitost vyřizování. Kvůli prudkému růstu cen energií vláda prosadila novelu, která příspěvek pro letošek zvyšuje a rozšiřuje okruh jeho příjemců. Ministerstvo uvedlo, že by tak o peníze od státu mohlo žádat 100.000 až 200.000 lidí. Od začátku roku do 4. února úřady práce přijaly 17.000 žádostí.

Formuláře k vyřízení příspěvku na bydlení najdou žadatelé na webu úřadu práce či na webu www.energetickyprispevek.cz. K žádosti musí doložit náklady na bydlení a čtvrtletní příjem všech členů domácnosti. Úředníci pak požadují případně i prohlášení osob bez příjmu, potvrzení o nezaměstnanosti, o zdravotním stavu dítěte, o studiu či doklad o výživném. Tiskopisy se dají vyplnit on-line. Podle expertů sice žadatelé na úřad práce nemusí, k žádosti ale musí přiložit jiná naskenovaná či ofocená potvrzení.

"Momentálně nepočítáme s úpravou příspěvku na bydlení ani mimořádné okamžité pomoci. I když se vlivem novely zákona rozšířil okruh lidí, kteří mají nárok na pomoc s vysokými cenami za energie, je vždy nutné prověřit každého žadatele. Protože nejde o plošnou podporu, ale o takzvanou testovanou dávku, vždy je třeba dokládat například údaje o příjmech domácnosti nebo nákladech na bydlení," uvedla mluvčí. Dodala, že administrativa je tedy nezbytná, aby úřady poskytovaly podporu pouze lidem, kteří mají s vysokými platbami za energie vážný problém.

Na příspěvek na bydlení mají nárok vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, podnájemníci i lidé ve zkolaudovaných objektech k rekreaci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka pak odpovídá rozdílu mezi výdaji nejvýš do státem stanovených normativních nákladů a 0,3násobkem či 0,35násobkem příjmu. Podle údajů ministerstva úřady práce vyplatily loni v prosinci 153.700 příspěvků na bydlení. O rok dřív jich poskytly 160.400. Celkem se minulý rok na tuto dávku vydalo 6,6 miliardy korun. Bylo to o 335 milionů korun méně než v prvním covidovém roce 2020.

Iniciativa Za bydlení ve své zprávě o bytové nouzi v Česku za rok 2021 uvedla, že dávku mělo asi 40.000 seniorských domácností a 70.000 rodin s dětmi do 18 let, podmínky pro přidělení by splňovalo ale ještě dalších asi 380.000 seniorů a 150.000 rodin s dětmi. Podle iniciativy lidé nevědí, zda mají na podporu nárok a "jestli by všechno papírování a vyřizování za těch pár stovek měsíčně stálo". Poukazují na to, že rodina může přitom získat i několik tisíc korun. Podle analýzy agentury PAQ Research a think tanku IDEA by příspěvek mohl teoreticky pomoci dalšímu půl milionu lidí, kteří na něj nárok mají, ale dosud o něj nežádali. Průzkum ukázal, že důvodem bylo mimo jiné to, že lidé nevěděli jak žádat, obávali se nesplnění podmínek či nechtěli chodit po úřadech. Experti doporučili "zpřístupnění jednodušší on-line žádosti".

Příspěvek se pro letošek kvůli zdražování energií zvýšil. Novelu prosadila před nedávnem vláda, před koncem ledna zákon podepsal prezident. "Počet žádostí se zdvojnásobil v týdnu, kdy novelu schválil Senát a podepsal ji prezident," uvedlo tiskové oddělení ministerstva. Podle něj se úřad práce na vyřizování připravil a s větší administrativou s vyhodnocováním nároku na dávku vypomůžou případně kolegové z jiné agendy či poboček.

Jak vysoký příspěvek na bydlení by lidé mohli případně dostat, si mohou spočítat na kalkulačce. Úřad práce připravil i videa s návody. K dispozici je speciální linka 950 180 070. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) informaci o dávce dostali teď všichni příjemci SIPO. Šéf resortu už dřív řekl, že všechny lidi s penzí bude informovat Česká správa sociálního zabezpečení, a to v dopise o mimořádné valorizaci důchodů.