Komatsu potřebu bagr

MPO u druhé výzvy COVID nájemné eviduje žádosti za 1,9 mld. Kč

Praha 16. listopadu (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u druhé výzvy programu COVID nájemné eviduje asi 18.500 žádostí za zhruba 1,9 miliardy korun. Podnikatelé dosud dokončili a podali přibližně 8500 žádostí za 830,7 milionu korun, z nich resort schválil k proplacení asi 3400 žádostí za 358,2 milionu korun. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Na program jsou vyčleněny tři miliardy korun. Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, kteří chtějí získat dotaci na komerční nájem za třetí čtvrtletí, mohou žádosti podávat do 21. ledna.

Nejvíce je v on-line informačním systému MPO rozpracovaných žádostí, a to téměř deset tisíc za přibližně miliardu korun. Na konečné schválení čeká asi 4600 žádostí za 410,6 milionu korun. Úředníci museli k dopracování vrátit 501 žádostí za zhruba 62 milionů korun.

MPO stále vyhodnocuje žádosti z první výzvy, u které jejich příjem trval od 26. června do 30. září. Podnikatelé požádali o 2,6 miliardy korun na nájemné za duben, květen a červen. Ministerstvo dosud schválilo zhruba 94 procent žádostí za 2,4 miliardy korun. Zamítlo 54 žádostí v objemu 4,5 milionu korun, k dopracování vrátilo 690 žádostí za 110,1 milionu korun.

Prostřednictvím druhé výzvy programu stát podnikatelům přispěje za červenec, srpen a září 50 procent na nájem. Proti jarní výzvě odpadla podmínka slevy 30 procent od pronajímatele. Stále ale platí to, že při podání žádosti musí zájemce o dotaci doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální suma, o kterou je možné žádat, činí deset milionů korun.

Podpora z první a druhé výzvy se nesčítají. Na program se ale vztahuje tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jde o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Její výše byla stanovena na 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID ubytování či COVID lázně.

V České republice od 22. října platí zákaz maloobchodního prodeje a služeb. Výjimku mají potraviny, drogerie, lékárny nebo květinářství. Ze služeb jsou to servisy, odtahy vozidel nebo pohřební služby. Povolené provozy mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59, většina z nich musí být o nedělích zavřená. Poslední den v týdnu mohou být k dispozici čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízení a obchody a stánky s pietním zbožím.

Restaurace, bary a kluby jsou zavřené od 14. října. Občerstvení mohou mezi 06:00 a 20:00 prodávat přes výdejní okénka. Fitness centra, posilovny, vnitřní bazény, sauny, wellness, ale také zoologické zahrady musely provoz přerušit 9. října. Galerie, hrady, zámky, muzea, kina a divadla nefungují od 12. října. Konat se nemohou koncerty, poutě, veletrhy či kongresy.