Mercedes

MPO u COVID nájemné hlásí 40.836 žádostí za zhruba 3,4 mld. Kč

Praha 15. března (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u třetí výzvy programu COVID nájemné k dnešku hlásí 40.836 žádostí za zhruba 3,4 miliardy korun. Podnikatelé z nich zatím dokončili a podali 32.200 v objemu 2,6 miliardy korun, další žádosti mají rozpracované. Na twitteru to dnes napsal šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). Zájemci o dotaci na nájem za čtvrtý kvartál loňského roku z důvodu vládních protiepidemických opatření o ni mohou žádat do 8. dubna.

MPO příjem žádostí do třetí výzvy COVID nájemné spustilo 5. února. Z podaných žádostí jich úředníci dosud schválili asi 14.700 za 1,1 miliardy korun. Hodnotí dalších zhruba 17.000 žádostí v objemu 1,5 miliardy korun. Vráceno k dopracování je 422 žádostí za 50,1 milionu korun. Resort k dnešku nezamítl žádnou žádost. Vláda na pomoc schválila tři miliardy korun, MPO ale může v případě potřeby finanční prostředky zvýšit.

Žádat o dotaci ze třetí výzvy programu COVID nájemné mohou všechny provozy, které v souvislosti s protiepidemickými opatřeními zaznamenaly ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziroční propad tržeb alespoň 50 procent. Netýká se to tedy jen uzavřených podniků. Překážkou v podání žádosti už na rozdíl od předchozích výzev není ani tzv. spřízněnost osob, osoby blízké, osoby ovládající a ovládané, jednání ve shodě, podstatný vliv ani konsolidační celek. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba.

Jeden podnikatel může za všechny své provozovny žádat o podporu maximálně deset milionů korun. Pomoc z jednotlivých výzev programu se nesčítají. Vztahuje se na něj ale tzv. dočasný rámec stanovený Evropskou komisí. Jedná se o maximální sumu, kterou může jeden žadatel získat z veřejné podpory. Limit činí 1,8 milionu eur (asi 47,1 mil. Kč). Do dočasného rámce spadají programy COVID gastro uzavřené provozovny, COVID ubytování či COVID lázně.