Komatsu potřebuju bagr

Most nadále usiluje o získání stejnojmenného jezera a plochy okolo od státu

Most (ČTK) - Město Most chce nadále získat do vlastnictví stejnojmenné jezero a plochu okolo něj. Areál patří státu. Čas na majetkoprávní vypořádání se prodloužil o dva roky do 31. prosince 2025. Za některé pozemky zřejmě bude muset radnice zaplatit, zatím není jasné, kolik to bude. Ve zvelebování oblíbeného rekreačního místa Most pokračuje. Připravit chce areál na Olympijský festival, který se uskuteční v době konání letních olympijských her v Paříži. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Václav Zahradníček (ProMOST).

Vodní plocha vznikla zatopením hnědouhelné jámy. Těžbě předtím muselo ustoupit středověké město, zůstal pouze kostel, který se přesouval. Jezero a okolní pozemky vlastní státní podnik Diamo. "Je to obrovská křivda městu, které se muselo kvůli dolování uhlí přestěhovat a teď si bude muset zpátky kupovat pozemky, na kterých stálo," uvedl primátor Marek Hrvol (ProMOST). Dodal, že se nicméně vedení radnice smířilo s tím, že nebude možné všechny plochy převést na město bezúplatně.

Most počítá s náklady, které mohou vzniknout například kvůli dopouštění jezera. Podle Zahradníčka chce mít radnice možnost ovlivňovat, co s územím o velikosti 180 hektarů bude. Vznikla urbanisticko-krajinářská studie jižní části území jezera. Centrálním bodem lokality se má stát přesunutý kostel Nanebevzetí Panny Marie, jenž je symbolem likvidace starobylého královského města. Studie počítá s postupnou výstavbou obytné čtvrti pro několik tisíc lidí. Budovat se bude po etapách. Spolu s obytnými domy vzniknou parky a zázemí pro nové obyvatele. Ve studii jsou i plány na parkoviště s místy až pro 520 aut.

Se vznikem nové čtvrti se počítá v horizontu desetiletí, na přípravě jednoho z parků pracuje město už teď. Odborníci nyní budou zkoumat, jakým způsobem zlepšit podmínky pro růst stromů.

Největší akcí u jezera bude letos Olympijský festival, který se uskuteční od 26. července do 11. srpna. Předcházet mu bude výstavba hřišť a sportovišť. "Připravit musíme další parkovací plochy a zajistit dopravu pro plynulý přísun návštěvníků. Kromě toho postavíme nástupní molo na vodní ploše, kde bude fotopoint, aby se návštěvníci mohli vyfotit s pozadím jezera nebo hradu Hněvín," uvedl Zahradníček.