husqvarna

Most na Osmeku v Přerově se po čtyřech měsících otevřel, uleví to dopravě

Přerov 6. listopadu (ČTK) - V Přerově se po čtyřech měsících znovu otevřel most přes řeku Strhanec v ulici Osmek, jehož uzavírka od začátku července komplikovala dopravu směrem na Žebračku a Velkou Dlážku. Řidiči mohou přes něj znovu přejíždět od pátečního odpoledne. Kvůli složité dopravní situaci, která město dlouhodobě sužuje, po dobu opravy mostu město domluvilo povolení pro průjezd automobilů přes areál přerovského výstaviště. Stavba nového mostu přišla na 8,5 milionu korun, investorem byl Olomoucký kraj.

Oprava mostu se dlouho plánovala, byla však několikrát odkládaná kvůli jiným přerovským dopravním stavbám. "Této investici Olomouckého kraje předcházela dlouhá diskuse. Most se měl demolovat již v minulém roce, ale povedlo se nám najít společnou řeč a projekt krajské správy silnic odložit až na tento rok. Zcela jistě to pomohlo ke zmírnění dopravních komplikaci ve městě," uvedl k otevření mostu na sociální síti přerovský radní Michal Zácha (ODS).

Most stojící v blízkosti hlavního sídla přerovské policie byl již v havarijním stavu, a to především kvůli nefunkční izolaci, degradaci betonu, korodující výztuži nosné konstrukce i malé nosnosti. Dělníci během prázdnin odstranili mostní svršek až na nosnou konstrukci, pak přišlo na řadu její odbourání a snížení stávajících opěr. Při stavbě nového mostu bylo nutné vyrobit i atypické železobetonové nosníky.

Kvůli snaze ulehčit situaci řidičům uzavřelo město smlouvu s majiteli přerovského výstaviště, přes které mohla auta po dobu stavby projíždět. Mluvčí radnice Lenka Chalupová již dříve uvedla, že podle dohody město firmám Emos a Norsol zaplatí za tento vstřícný krok 75.000 korun měsíčně. "Nebýt této dohody, dopravní situace v Přerově by se ještě více vyhrotila," dodal Zácha.

V Přerově je dopravní situace dlouhodobě komplikovaná, chybí zde dokončení posledního úseku dálnice. Ve městě se navíc aktuálně pracuje na další dopravní stavbě. Před nádražím se staví první etapa průtahu, pro který se v Přerově vžil název průpich, uzavírka je tam plánovaná do konce letošního roku. Dokončená však již byla naopak estakáda v Přerově - Předmostí a křižovatka propojující ulice Velká Dlážka, Polní a Lipnická, kde se stavěl kruhový objezd.