husqvarna

Moravskoslezský kraj přispěje 16 obcím na projekty spojené s vodou

Ostrava (ČTK) - Moravskoslezský kraj přispěje 16 obcím částkou 32 milionů Kč na projekty spojené s vodou či kanalizačními sítěmi. Krajské peníze pomohou najít optimální způsob odkanalizování obcí, čištění splaškových vod nebo hospodaření se srážkovými vodami. Kraj přispěje i na samotnou výstavbu vodovodních a kanalizačních sítí, čistíren a vodárenských objektů. ČTK to řekla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.

"Se změnou klimatu se stal boj se suchem velkým tématem, které není na místě přehlížet. Proto kraj podpoří více než dvěma miliony korun sedm obcí, které připravují projekty na optimalizaci odkanalizování, čištění splaškových vod a zefektivnění hospodaření se srážkovými vodami," uvedla radní Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS). Dodala, že dalších 30 milionů korun rozdělí hejtmanství na samotné výstavby kanalizací, čistíren odpadních vod, vodovodních sítí a vodárenských objektů.

Dvoumiliónový příspěvek na přípravu studií získaly obce Mankovice, Sedliště, Světlá Hora, Odry, Klokočov a Horní Lhota i Dolní Lhota. Dalších devět obcí pak dostane peníze na realizaci vodohospodářských staveb. Trojanovice na Novojičínsku vybudují zásobování vodou, vodovod si prodlouží Dolní Tošanovice, na vrtanou studnu kraj přispěje Hrčavě, obci Brumovice přispěje na čistírnu odpadních vod. V Petřvaldu budou rozšiřovat stokovou kanalizační síť, dotaci na drobnou vodohospodářskou akci pak ještě získaly obce Lichnov, Milíkov, Doubrava a Dobratice.