Komatsu potřebuju bagr

Moravskoslezský kraj hledá nejlepší stavbu regionu

Ostrava 29. ledna (ČTK) - Moravskoslezský kraj hledá nejlepší stavbu, která v regionu vznikla v uplynulých dvou letech. Do 16. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje se lze přihlásit do 15. března. Soutěží se v šesti kategoriích a vítěze bude vybírat jedenáctičlenná odborná porota, která kromě architektonického pojetí hodnotí také originalitu řešení, funkčnost stavby i její ekonomické parametry. Novináře o tom za pořadatele akce informovala Tereza Špirková.

"Hlavním záměrem této akce je nejen seznámit laickou i odbornou veřejnost se současnou úrovní stavitelství a architektury v regionu, ale také prezentovat a propagovat projekty, stavby, přiblížit nejlepší stavební díla a jejich tvůrce," uvedla Špirková.

Přihlášky mohou zasílat architekti, projektanti, investoři, majitelé objektů nebo stavební firmy. Do soutěže lze zapsat dokončené a zkolaudované stavby v Moravskoslezském kraji od počátku roku 2020 do konce roku 2021. Hodnotit se bude v šesti kategoriích, a to stavby občanské vybavenosti, bytové domy, rodinné domy, průmyslové stavby a pak rovněž dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby. Šestá kategorie je určená pro ocenění staveb, které vznikly mimo území kraje.

Porota nominuje stavby do každé kategorie, přičemž se bude udělovat hlavní cena a čestná uznání. Z vítězných staveb jednotlivých kategorií bude vybrána stavba roku s udělením ceny Grand Prix. Hlavní cenu Grand Prix v minulosti získala například horní stanice lanové dráhy na Pustevnách, Multifunkční aula Gong v ostravských Dolních Vítkovicích nebo rekonstrukce vodního díla Šance. Od vzniku soutěže v roce 2007 se do ní přihlásilo 560 staveb. Slavnostní vyhlášení soutěže se uskuteční na podzim.