husqvarna

Moravské Budějovice odložily dokončení opravy kulturního domu Beseda

Moravské Budějovice (Třebíčsko) 19. října (ČTK) - Moravské Budějovice na Třebíčsku odložily dokončení opravy kulturního domu Beseda. Na práce měly vyhrazeno 15 milionů korun, nejnižší nabídka byla o více než pět milionů vyšší. Podle starosty Vlastimila Bařinky (SNK) chce o opravě rozhodnout až nové vedení města vzešlé z voleb. Ustavující zasedání zastupitelstva bude v pondělí. Zásadní část oprav Besedy dokončilo město v roce 2018, stála přes 40 milionů korun.

"My si to jako zastupitelé pohlídáme, protože indicie nasvědčují tomu, že když se to bude soutěžit za půl roku nebo za rok, laciněji se to nevysoutěží, ba naopak možná dráž," řekl ČTK Bařinka.

V plánu byly opravy nádvoří Besedy s pódiem a zázemím pro pořádání menších kulturních akcí, izolování dvorního traktu, do kterého zatéká, a oprava opěrné zdi. Zeď i izolace se podle starosty budou muset každopádně udělat, protože jejich stav je havarijní. Původně měly práce začít ještě letos a hotové měly být příští rok v květnu. Na letošní práce počítal rozpočet města se sedmi miliony korun, příští rok by podle starosty bylo možné uhradit zbylou, byť vyšší, částku, protože vzrostly výnosy z daní. "I vedoucí finančního výboru řekl, že peníze jsou a že není problém tu akci dodělat," řekl Bařinka.

Beseda je z roku 1893, vznikla přestavbou tří domů nedaleko centra města z podnětu Vzájemné záložny. V jejích prostorách bylo zřízeno divadlo, pekárna, hostinec a později i kuželna a zahradní restaurace.

Rozsáhlá oprava začala v únoru 2018 a v listopadu téhož roku už byla Beseda znovu v provozu. Při rekonstrukci se podařilo odkrýt původní štukovou výzdobu, kterou restaurátoři obnovili. Zmizely pozdější stavební úpravy a objekt se vrátil blízko k původní podobě. Jeho divadelní sál je určený asi pro 400 diváků.

Asi sedmitisícové město má roční rozpočet přes 370 milionů korun.