Cime 2 kvartál 2024

Moravská Třebová zmodernizuje muzeum, získala dotace

Moravská Třebová (Svitavsko) 27. ledna (ČTK) - Město Moravská Třebová na Svitavsku získalo dotaci na rekonstrukci muzea, stavba je v novorenesančním stylu. Radnice rozšíří expozice a opravy ty současné. Stavební práce začnou na konci roku, během modernizace bude muzeum zavřené, veřejnost se tam znovu podívá v roce 2025, uvedlo město v tiskové zprávě.

"Cílem projektu je rozšíření a modernizace stávajících expozic, včetně provedení nezbytných stavebních úprav v celém objektu, zahrnují nové podlahy, opravu zázemí a pokladny, zajištění bezbariérovosti, opravu elektroinstalace a dalších sítí," řekl místostarosta Miloš Mička (Změna pro Třebovou).

Náklady město vyčíslilo na 80 milionů korun, 80 procent zaplatí z EU dotace. Během oprav budou veškeré expozice zavřené, v provozu nebude ani kinosál. Po nezbytně nutnou dobu se muzejní kanceláře přestěhují na zámek.

"Díky tomuto projektu chceme zajistit důstojné zázemí pro množství zajímavých exponátů, které se v současné chvíli nacházejí v depozitáři muzea, a nejsou tak pro veřejnost přístupné. Při rekonstrukci bude kladen důraz na zachování vnějšího historického vzhledu, ale také na vybudování moderních expozic a zázemí pro návštěvníky," řekl místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).

Muzeum sídlí v neorenesanční budově z roku 1906, která od svého počátku sloužila pro muzejní účely. Stavbu město zaplatilo z mecenátu amerického průmyslníka Ludwiga Vinzenta Holzmaistera, který se v Moravské Třebové narodil. Muzeum mělo primárně schraňovat předměty, které Holzmaister získal na svých cestách po východní Asii a severní Africe. Jeho sbírka je v muzeu dodnes. Od roku 1958 je budova kulturní památkou.