husqvarna

Moravská Třebová vyhlásí soutěž na budoucí podobu areálu po mlékárně Miltra

Moravská Třebová (Svitavsko ) 9. února (ČTK) - Moravská Třebová chce na vyhlásit architektonickou soutěž na budoucí podobu areálu po mlékárně Miltra. Opuštěný závod město koupilo v roce 2020 za 11 milionů korun a chce jej přeměnit na kulturní centrum. Smysluplnost investice do moderního zázemí pro volný čas potvrdila i analýza společnosti, kterou si radnice najala, řekl dnes starosta Miloš Mička (Změna pro Třebovou),

"V okamžiku, kdy město získalo do svého vlastnictví objekt bývalé mlékárny Miltra, bývalé tkalcovny, jsme řešili, jak to území využít. Shoda byla jasná - vyčlenit to pro území budoucího centra. V prvních měsících jsme se bavili o kulturním sálu a zázemí pro kulturní služby," uvedl Mička.

Sál by měl mít podle uspořádání kapacitu pro 250 sedících nebo 500 až 600 stojících návštěvníků, kino bude pro 80 diváků. Kromě nich by měly být v novém centru také prostory pro městskou knihovnu a depozitář muzea.

Ze soutěže by mělo vzejít budoucí komplexní řešení území včetně dopravního napojení a sled postupných kroků, které bude nutné učinit. Vítězný návrh by měl být znám na podzim a bude sloužit jako podklad pro další projektovou dokumentaci a zahájení stavebních prací. Podle starosty by měli architekti posoudit, zda má smysl v areálu zachovat alespoň původní budovu se sedlovou střechu uprostřed, ostatní výrobní haly jsou ve špatném stavu a asi je bude nutné zbourat.

Náklady se odhadují až na 260 milionů korun. Město by na přestavbu chtělo získat dotace. Kvůli vysoké ceně by stavba byla zřejmě rozdělena na několik etap během pěti až šesti let.

Areál je v Jiráskově ulici. Nachází se v blízkosti centra města a přiléhá k parku u městského muzea. Odpovídající kulturní a společenské zázemí město zatím nemá.