husqvarna

Moravská Třebová chce v příštím roce začít modernizovat muzeum

Moravská Třebová (Svitavsko) (ČTK) - Město Moravská Třebová na Svitavsku získalo příslib dotace 68 milionů korun na obnovu novorenesanční muzejní budovy a vytvoření nové expozice. Investice bude za 89 milionů korun, město ji chce zahájit příští rok. ČTK to řekl místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).

"Historická budova muzea je sice zvenčí krásná, ale uvnitř nedokáže naplno využít svůj potenciál. Proto potřebujeme rozšířit výstavní prostory, čehož dosáhneme přemístěním kanceláří do jiných objektů ve městě. Zároveň je nutné výrazně změnit i samotný obsah expozic, a to s využitím audiovizuální techniky a edukativních prvků," řekl Dokoupil.

Plánované stavební práce se s novou expozicí zaměří také na zabezpečení objektu, požární bezpečnost, bezbariérový přístup, nové rozvody silnoproudu a slaboproudu, rekonstrukci podlah a toalet, výměnu radiátorů a tepelného zdroje. Město schválilo zhotovitele projektové dokumentace a autora architektonického a grafického návrhu nové expozice, edukační místnosti a pokladny. Vše by mělo být hotové v roce 2026.

Muzeum sídlí v neorenesanční budově z roku 1906, která od svého počátku sloužila pro muzejní účely. Stavbu město zaplatilo z daru amerického průmyslníka Ludwiga Vinzenta Holzmaistera, který se v Moravské Třebové narodil. Muzeum mělo primárně schraňovat předměty, které Holzmaister získal na svých cestách po východní Asii a severní Africe. Jeho sbírka je v muzeu dodnes. Od roku 1958 je budova kulturní památkou.