Moravská Třebová chce rekonstruovat historickou budovu Latinské školy

Moravská Třebová (Svitavsko ) 9. února (ČTK) - Moravská Třebová chce rekonstruovat historickou budovu Latinské školy. Po úpravách by se měla otevřít veřejnosti a nabídnout nové výstavní prostory i zázemí pro instituce ve městě. Objekt je z historického a kulturního hlediska unikátní současný stav interiéru tomu však neodpovídá, řekl dnes novinářům starosta Miloš Mička (Změna pro Třebovou).

"Měli bychom tam umístit výstavu o venkovu a historii Hřebečska a navázat na spolupráci s Centrem česko-německého porozumění. Zároveň chceme vytvořit prostor pro doplňkové výstavy a setkávání lidí," uvedl Mička.

Rekonstrukce by měla interiéry očistit od nepůvodních prvků a necitlivých stavebních úprav z minulosti. Ve spodní části budovy by měl vzniknout sál, další místnosti, například studovna, by byly v patře. Do objektu by se přesunula ze zámku expozice Jak se žilo na venkově, čímž by se uvolnily zámecké prostory pro jiné využití.

Na rekonstrukci chce Moravská Třebové získat dotaci. Celkové náklady se odhadují na čtyři miliony korun, práce by mohly začít koncem letošního roku.

Latinská škola v Moravské Třebové byla dokončena roku 1566. Vyučovalo se v ní latině, řečtině či hebrejštině. Na venkovní straně budovy nad okny je sedm renesančních kamenných desek s latinskými a řeckými nápisy. V posledních letech byla téměř nevyužívaná,