Komatsu potřebu bagr

Modrava, turisticky exponovaná šumavská obec, postaví velké moderní parkoviště

Modrava (Klatovsko) (ČTK) - Obec Modrava, jedno z turisticky nejnavštěvovanějších šumavských sídel, postaví za více než 20 milionů korun parkoviště až pro 200 aut. Připravuje ho přes deset let. Obec má projekt pro stavební povolení, který schválila i Správa Národního parku Šumava, řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Doležal (Modrava pro všechny). S parkem se vesnice se stovkou obyvatel dlouho dohadovala na podobě plochy, která je mezi novou hasičskou stanicí a infocentrem.

Letos chce mít Modrava stavební povolení, parkoviště vybuduje příští rok. "Stavba by trvala jednu sezonu, je to nachystané, hotové jsou hlavní terénní úpravy," řekl starosta. Plocha je rozčleněná na několik menších částí, a to kvůli vsakování vody i blízkosti přírodní rezervace. Parkoviště nesmí být asfaltové. "Pojezdové cesty budou vydlážděné kostkami, které se používají na cesty v historických jádrech, parkovací místa budou z takzvaných odseků, tedy odpadů z dlažebních kostek, z nichž už máme chodníky," řekl Doležal.

Kvůli růstu cen stavebních materiálů a prací obec odhaduje, že náklady překročí 20 milionů korun. Dotaci se nepodařilo sehnat, možná by se podle starosty dala získat menší suma na cestu pro rolbu. Nová moderní plocha, detailně konzlutovaná s ochránci přírody, nahradí provizorní parkoviště se stejnou kapacitou na soutoku Modravského a Roklanského potoka v centru obce, které Modrava zruší a vznikne tam klidová zóna s lavičkami.

Podle Doležala se počty parkovacích míst na plánované ploše možná o něco sníží. "Protože do budoucna bychom chtěli ještě vytvořit záchytné parkoviště mezi Modravou a Filipovou Hutí," řekl.

Modrava, kam jezdí ročně 200.000 až 300.000 návštěvníků, parkoviště potřebuje. Přeplněná je v letní i zimní turistické sezoně. Návštěvníci parkují, kde se dá, a často jsou tu problémy s průjezdem, například s otáčením autobusu, ve Filipově Huti zase auta znepřístupňují kontejnery. Obec umožňuje parkovat jen na vyhrazených parkovištích, kde je zhruba 350 míst, v ostatních částech jsou cedule se zákazem stání, což lidé nerespektují. Větší počty parkovacích míst na novém parkovišti odmítli ochranáři.