Komatsu potřebuju bagr

Modernizace krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou za 800 mil.Kč začne na jaře

Rychnov nad Kněžnou 8. prosince (ČTK) - Modernizace krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou za více než 800 milionů korun začne na jaře 2023. Veřejnou zakázku získalo sdružení společností Geosan Group a Strabag, které stavbu provede za 756 milionů korun bez DPH. ČTK o tom dnes informovali zástupci hejtmanství. Na projekt kraj požádal o státní dotaci 300 milionů korun. Nemocnice spadá pod Oblastní nemocnici Náchod a zajišťuje zdravotnickou péči oblasti s více než 80.000 obyvateli.

"Modernizace a dostavba rychnovské nemocnice je jednou z nejdůležitějších investic v rámci rozvoje průmyslové zóny na Rychnovsku. Její hodnota přesahuje 800 milionů korun a přinese centralizaci a zefektivnění lékařské péče, která bude na úrovni 21. století," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Za stavební práce kraj zaplatí 756 milionů korun, další prostředky půjdou na zajištění stavby, vybavení a zdravotnickou technologii. Podle hejtmanství dotaci 300 milionů korun kraji pošle ministerstvo pro místní rozvoj a rozloží ji do dvou let. V roce 2023 obdrží kraj 200 milionů korun a v roce 2024 zbylých 100 milionů korun.

Finanční pomoc stát kraji poskytne na stavební práce, které spočívají ve vybudování nového pavilonu urgentního příjmu – pětipodlažní přístavby pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice, takzvaného DIGP. Přístavba v sobě zahrne také urgentní příjem včetně třídění pacientů s vazbou na interní a speciální vyšetřovnu, zákrokový sál a sádrovnu, oddělení JIP, oddělení ARO, čtyři multioborové centrální operační sály s přidruženým provozem a lůžkové oddělení chirurgie a lůžkové oddělení ortopedie.

"V přístavbě pavilonu DIGP bude také zázemí pro záchrannou službu, sanitáře, zobrazovací metody, ambulance chirurgické, ortopedické, interní se zázemím a oddělení odběrů," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Projekt počítá i s rekonstrukci tří podlaží současného objektu DIGP, především hlavního vstupu do objektu, jehož součástí bude i recepce, lékárna, bufet, ale také onkologický stacionář nebo ambulantní vyšetřovny. "Obě budovy budou propojeny, čímž vznikne jeden multifunkční celek," uvedl Lechmann.

Vznikne také nový objekt medicinálních plynů, energocentrum, projekt počítá i s úpravou zpevněných ploch, komunikací a inženýrských sítí a vybudováním více než 200 parkovacích stání.

V areálu rychnovské nemocnice už kraj nechal v létě zdemolovat skladovací objekt v blízkosti parkoviště. Uvolněné místo bude po odstranění objektu sloužit pro zařízení staveniště a v budoucnu jako parkovací plocha pro osobní automobily.

Podle vedení kraje je dostavba a modernizace nemocnice klíčovým projektem pro další rozvoj regionu. Díky této investici bude zajištěna zdravotní obslužnost nejen pro průmyslovou zónu Solnice-Kvasiny, kde působí automobilka Škoda Auto, ale také se sníží zatížení Fakultní nemocnice Hradec Králové, kam velká část obyvatel Rychnovska za zdravotní péčí dojíždí.