Cime 2 kvartál 2024

Modernizace koridoru u Lanžhota pokračuje i přes zpoždění slovenské stavby

Břeclav 27. prosince (ČTK) - Při modernizaci železničního koridoru mezi Lanžhotem na Břeclavsku a hranicí se Slovenskem letos položili dělníci jednu ze dvou kolejí a postavili několik mostů přes menší vodní toky, v příštím roce budou pracovat na druhé koleji. Díky stavbě bude možné zvýšit rychlost ze 120 na 160 kilometrů za hodinu. Podařilo se také vyřešit koordinaci s modernizací koridoru na Slovensku, která se zpozdila a hrozilo, že by se zpoždění přeneslo i na českou stranu. Na ní však stavbaři práce stihnou v plánovém termínu do konce roku 2023, napsal v tiskové zprávě mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Stavbaři pracují na úseku dlouhém 1,5 kilometru, začali letos v únoru. Cena stavby je téměř 600 milionů korun. Stavbaři novou kolej zvedli o tři čtvrtě metru proti původní poloze, aby se mohla napojit na plánovaný hraniční most přes Moravu a také kvůli ochraně před pravidelnými záplavami v okolních lužních lesích.

Kvůli zpoždění Slováků bude na jaře nutné při krátkodobé výluce spojit starou kolej na slovenské straně s již modernizovanou kolejí na české stavbě. "Koridor musíme zachovat průjezdný alespoň po jedné koleji. Zřízení provizorního propojení sice pro nás jako investora představuje neplánované náklady. Ale zastavení probíhající stavby a její zakonzervování by vyšlo výrazně dráž," uvedl náměstek pro modernizaci Správy železnic Mojmír Nejezchleb.

Na české straně vznikne dočasná kolejová spojka. Vlak při jízdě ze Slovenska přejede most přes Moravu po jedné koleji a těsně za mostem bude pokračovat po nové druhé koleji dál do Česka. Díky tomu bude možné pokračovat podle původního harmonogramu.

Po dokončení této stavby už bude modernizovaná celá část koridoru z Brna do Břeclavi a až na státní hranici a s výjimkou některých stanic po něm vlaky pojedou souvisle 160 kilometrů za hodinu. V budoucnu by se díky modernizaci na Slovensku měl zkrátit cestovní čas mezi Brnem a Bratislavou.