husqvarna

Modernizace bazénu v Liberci začne nejdřív v lednu 2024, potrvá dva roky

Liberec (ČTK) - Od roku 2015 připravovaná modernizace městského plaveckého stadionu v Liberci s odhadovanou cenou téměř 1,5 miliardy korun s DPH začne nejdřív v lednu 2024. Oproti původním předpokladům bude doba výstavby o půl roku delší, Petr Židek (ODS) na dnešním představení projektu uvedl, že modernizace potrvá dva roky. Areál bude během té doby zcela uzavřený. Nebude moci být v provozu ani 25metrový bazén v přístavbě, jak původně vedení radnice plánovalo.

Podle Židka by částečné zachování provozu areálu znamenalo prodloužení rekonstrukce o dalších deset měsíců, navíc by bylo nutné před tím znovu projekt přepracovat. To by podle něj zahájení modernizace oddálilo o další rok a půl. Zástupkyně jednoho plaveckého oddílu na dnešním jednání uvedla, že tímto krokem připraví 1100 plavců od přípravky až po reprezentanty o dva roky plavání. "Rozumím tomu, co říkáte. Toto ale vidím jako nejrychlejší a nejjednodušší řešení," uvedl Židek. Zároveň přislíbil, že se město bude snažit plaveckým oddílům zajistit pomoc se zajištěním náhradního bazénu v jiném městě včetně dopravy. Podle některých účastníků dnešního setkání je ale volná kapacita nejbližších bazénů od Liberce takřka nulová.

Liberecký plavecký areál na Tržním náměstí je z poloviny 80. let minulého století. V areálu jsou tři bazény včetně padesátimetrového, dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a další atrakce. Opravu sportoviště nutně potřebuje - důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Loni měl bazén přes 460.000 návštěvníků.

V plánu je kompletní rekonstrukce areálu. "Z dnešního stavu zůstane jen skelet, děláme kompletně bazén nový," uvedl na dnešním projednání projektant Tomáš Mrázek. I po rekonstrukci by měl ale areál zůstat v duchu původní architektury s typickou červenou mozaikou a bílými keramickými obklady. Nejvýraznější změnou po přestavbě bude, že v něm nebudou samostatné šatny pro muže a ženy v přízemí, ale vznikne jedna velká bezbariérová šatna v suterénu objektu. Wellness bude nově na místě dnešních dámských šaten a fitness nově na místě pánských šaten. Na svém místě tak kromě bazénů zůstane jen restaurace. Židek očekává, že díky modernizaci ušetří ročně na energiích zhruba třetinu, což by při dnešních cenách znamenalo 15 milionů korun ročně.

Podle Židka by chtěli firmu, která rekonstrukci bazénu provede, začít vybírat letos v červnu. Předpokládá, že soutěž potrvá zhruba půl roku a staveniště by chtělo město předat vybrané firmě příští rok v lednu nebo únoru. "Doba výstavby je předpokládána na 24 měsíců," dodal náměstek. Výstavbu podle něj zaplatí město ze svého rozpočtu, nového úvěru i dotací, o které chce radnice žádat.