Komatsu potřebuju bagr

Mnichovo Hradiště má firmu na dostavbu lávky přes Jizeru, začne zřejmě na jaře

Mnichovo Hradiště (Mladoboleslavsko) 27. prosince (ČTK) - Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku vybralo v prosinci společnost, která dostaví lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Jizeru. Přemostění, které má spojit Mnichovo Hradiště s obcí Klášter Hradiště nad Jizerou, dostaví společnost SaM silnice a mosty. Původně ho měla stavět firma Raeder & Falge, která se v srpnu dostala do insolvence a stavbu nedokončila. Město si v létě převzalo staveniště zakonzervované stavby a vyhlásilo nový tendr. Stavební práce by se měly spustit znovu na jaře, řekl dnes ČTK za město Martin Weiss.

"S cenou jsme se dostali jen o jednotky procent výš, než byla původní cena, za to jsme velmi rádi," řekl ČTK starosta města Jiří Plíhal (Žijeme pro Hradiště). Původní cena za zbudování 50 metrů dlouhé a téměř čtyři metry široké lávky byla 17,5 milionu korun. Na stavbu přispívá i sousední Klášter Hradiště nad Jizerou.

Lávka se staví na místě, kde řeku od druhé poloviny 19. století do 90. let 20. století přemosťovaly různé mosty, naposledy provizorní. Pro překonání Jizery dnes musí cyklisté a pěší používat frekventované silniční mosty. Na straně Mnichova Hradiště naváže nová lávka na Černou silnici, na druhé straně bude pokračovat cyklostezkou a dále po silnici. V budoucnu by se lávka měla stát součástí připravované cyklostezky Greenway Jizera v úseku Bakov–Svijany.

Město získalo na stavbu lávky dotaci 10,2 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), přispěl rovněž Středočeský kraj a nadační fond Škoda Auto.