husqvarna

MMR:Z programu Živel lidé získali 107,6 mil. a na zálohy na demolice 35,5 mil.Kč

Praha 19. října (ČTK) - Na obnovu bydlení po tornádu lidé z programu Živel podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zatím získali zhruba 107,6 milionu korun a dalších 35,5 milionu korun na zálohy na demolice. Smlouvy má k dnešku uzavřeno 515 žadatelů v částce přibližně 701 milionů korun. Program je otevřený na dva roky, obyvatelé tornádem zasažených oblastí v něm mohou o podporu žádat do června 2023. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.

Žádosti přijímá a zpracovává Státní fond podpory investic (SFPI). Jejich příjem zahájil 2. července, k dnešnímu dni jich podle Frčka eviduje 904. Lidé, kterým v červnu tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace.

Dotace je podle Frčka vyplácena zpětně proti doloženým daňovým dokladům. SFPI na svém webu uvedl, že od 1. října platí upřesněná pravidla pro čerpání pomoci. Každá faktura nebo daňový doklad musejí být vystaveny alespoň na 5000 korun. Souhrn dokladů na jednu žádost musí být minimálně 30.000 korun, vyjma závěrečného čerpání. Žadatelé mají k dispozici nově také dva typy formulářů, jeden pro vyplnění v počítači, druhý pro vytištění a následné vyplnění.

Mobilní týmy SFPI od počátku zahájení příjmu žádostí vyrážejí do postižených oblastí, aby lidem s vyplňováním dokumentů pomáhaly. Úředníci podle Frčka do postižených oblastí znovu dorazí. Termíny příjezdů SFPI zveřejní na webu, informace o příjezdu by měly dostat i obecní úřady.

MMR také připravilo program Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2021. Obce v něm mohou získat dotaci až 90 procent, kraj má nárok na podporu do 60 procent skutečně vynaložených uznatelných nákladů. Obyvatelé tornádem zasažených lokalit z něj mohou čerpat finance na opravu poškozených náhrobků. Stačí, když obcím dodají fakturu. Na podporu je v programu vyčleněno 1,3 miliardy korun. Příjem žádostí resort spustil 1. října, první očekává až na přelomu roku.

Tornádo letos 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhadl na zhruba 6,9 miliardy korun. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.