Cime 3 kvartal 2024

MMR: Výzvy na zkvalitnění vybavení ZŠ se budou muset vypsat znovu

Praha 2. listopadu (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude muset podle své mluvčí Veroniky Hešíkové znovu vypsat výzvy pro žadatele o evropské dotace na zkvalitnění vybavení základních škol. Informační systém podle mluvčí nezvládl nápor žadatelů ve dvou v úterý vypsaných výzvách, a ministerstvo tak nemůže spravedlivě stanovit pořadí podaných projektů. Znovu by měl úřad výzvy vypsat asi do konce měsíce, sdělila Hešíková v tiskové zprávě.

MMR v úterý v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) vypsalo dvě výzvy, ve kterých jednotlivé školy mohly na své projekty žádat až o 50 milionů korun. Celkem by mělo do rozvoje odborných učeben základních škol zamířit až 8,2 miliardy korun ve třech výzvách.

"Velký nápor jsme u obou (vypsaných) výzev očekávali, nicméně po jejich vyhlášení žadatelé zahltili kapacitu informačního systému. Tím došlo k enormnímu zpomalení a bohužel i k vypadávání přihlášených uživatelů ze systému. Snažili jsme se ve dvou krocích posílit kapacitu systému, ale ani tak se nepovedlo zajistit hladké předkládání žádostí,” uvedl ředitel Řídícího orgánu IROP Rostislav Mazal. Doplnil, že IROP proto posílí kapacitu informačního systému, aby se už nepřehlcoval.

Ve dvou výzvách určených na lepší vybavení základních škol má být asi 3,2 miliardy korun. V jedné určené pro projekty na území méně rozvinutých regionů, mimo jiné Ústeckého, Karlovarského, Zlínského či Moravskoslezského kraje, bude k dispozici skoro 1,9 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). V druhé výzvě má být pro projekty přechodových regionů, tedy třeba Středočeského, Plzeňského a Jihočeského kraje nebo Kraje Vysočina, více než 1,3 miliardy korun. Limit výdajů, o které bude moci škola žádat, bude ve výši od tří milionů do 50 milionů Kč. Školy v méně rozvinutých regionech budou mít nárok na podporu 90 procent, v takzvaných přechodových regionech bude o deset procentních bodů nižší.

Pro projekty menších obcí je podle MMR určena výzva přes Místní akční skupiny, v níž bude spolufinancování ze strany Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) ve výši 95 procent. Tuto výzvu plánuje ministerstvo vyhlásit do konce roku.

V prosinci IROP plánuje vypsat výzvu pro základní školy prostřednictvím Integrovaných územních investic (ITI) s prostředky 2,8 miliardy korun a výzvu na vzdělávání prostřednictvím Komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD) s 2,2 miliardy korun, ve které bude na základní školy určeno téměř 1,4 miliardy korun.