Komatsu potřebu bagr

MMR vyhlásilo zakázky na dodavatele systémů pro digitalizaci stavebního řízení

Praha 18. října (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vyhlásilo tři veřejné zakázky na dodavatele informačních systémů stavebního řízení. Konkrétně jde o Portál stavebníka, Informační systém evidence elektronických dokumentací a Informační systém evidence stavebních postupů. Náklady na digitalizaci mají dosáhnout zhruba 2,7 miliardy korun, hrazeny budou z evropských dotací. Ministerstvo to dnes ČTK sdělilo ve své zprávě.

"Digitalizace stavebního řízení má poměrně ambiciózní harmonogram, proto všichni usilovně pracujeme na tom, aby celý projekt digitalizace mohl v polovině roku 2023 začít naplno fungovat. Chceme vysoutěžit kvalitní dodavatele, kteří nám pomohou dotáhnout skutečnou technologickou revoluci ve stavebním řízení," uvedlo MMR.

Celý projekt má umožnit nejen elektronické podání žádosti na stavební úřad včetně projektové dokumentace, ale i digitalizaci veškerých povolovacích a vyjadřovacích procesů a také modernizaci stavebních úřadů. Náklady na digitalizaci pokryjí prostředky z evropských fondů, konkrétně z Integrovaného regionálního operačního programu a z Národního plánu obnovy.

Digitalizace je jedním z nejdůležitějších bodů nového stavebního zákona, který v červenci schválila Sněmovna, když přehlasovala senátní veto. Vláda si od něj slibuje výrazné zrychlení a zjednodušení stavebního řízení. Účinnost má nabíhat postupně do poloviny roku 2023. Podle posledních údajů Světové banky je Česká republika v jednoduchosti stavebního řízení na 157. místě na světě.

Norma má však od začátku projednávání celou řadu kritiků. Říjnové sněmovní volby vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), s koalicí Pirátů a Starostů bude mít ve Sněmovně většinu 108 mandátů. Obě koalice již před volbami avizovaly, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, stavební zákon změní.