husqvarna

MMR: V programu Živel je podepsáno 311 smluv za zhruba 434 milionů Kč

Praha 3. září (ČTK) - V programu Živel na obnovu bydlení po tornádu je podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podepsáno 311 smluv za zhruba 434 milionů korun. Další desítky smluv jsou k podpisu připravené na příští týden, kdy mobilní týmy Státního fondu podpory investic (SFPI), který má administraci dotačního titulu na starost, vyrazí znovu do zasažených obcí. ČTK to dnes řekl mluvčí MMR Vilém Frček.

Obyvatelé lokalit, kterým v červnu tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou o příspěvek na jeho obnovu žádat od 2. července. Mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. MMR na začátku srpna uvedlo, že lidé v programu podali 761 žádostí na opravu nebo pořízení nového bydlení. Příspěvky lidé většinou chtějí čerpat na opravy. Vláda v polovině srpna na nápravu škod po tornádu schválila 1,4 miliardy korun.

Mobilní týmy SFPI od počátku zahájení příjmu žádostí pravidelně vyrážejí do postižených oblastí, aby lidem s vyplňováním dokumentů pomáhaly. Úředníci příští úterý přijedou do Mikulčic, ve středu budou k dispozici v Moravské Nové Vsi, ve čtvrtek v Lužicích a Hruškách. Konkrétní místa a časy, kde lidé mobilní týmy najdou, jsou uvedeny na webu SFPI. Informace by měly mít i obecní úřady.

MMR má také program na obnovu obecního a krajského majetku. Na pomoc je v něm vyčleněno 420 milionů korun. Úřad nedávno zveřejnil pravidla čerpání. Zatím neurčil termín zahájení příjmu žádostí. Závisí na tom, kdy vláda schválí strategii obnovy území. Z programu budou moci lidé získat i finance na opravu poškozených náhrobků. Bude stačit, když obcím dodají fakturu. Ty ji poté zahrnou do nákladů.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.