Komatsu potřebu bagr

MMR snížilo výši dotací na rozvoj základních škol, Svaz měst a obcí se ohradil

Praha 27. září (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) základním školám snížilo maximální výši dotaci na jeden projekt, kterou budou moci získat z evropských fondů. Důvodem bylo nenastavení systému při výběru škol ze strany ministerstva školství. MMR chtělo zamezit stavu, kdy by počet žádostí výrazně převýšil možnosti programu, proto upravil podmínky, aby na podporu dosáhlo více žadatelů. Resort to uvedl v tiskové zprávě. Proti změně nastavení se ohradil Svaz měst a obcí, nové podmínky považuje za nepřijatelné. Předseda svazu František Lukl to napsal ministru pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti).

MMR v pátek prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) vyhlásí dvě výzvy na podporu základních škol. Pro takzvané méně rozvinuté regiony a přechodové regiony je nachystáno 3,2 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Školy v méně rozvinutých regionech budou mít nárok na podporu 75 procent, v přechodových regionech bude o deset procent nižší. "Napravujeme tak chyby předchozí vlády, která nebrala v potaz, že by méně rozvinuté regiony měly mít nárok na větší míru podpory než ty více rozvinuté," řekl Bartoš.

Mezi méně rozvinuté regiony patří podle ministerstva mimo jiné Ústecký, Karlovarský, Zlínský či Moravskoslezský kraj. Takzvaným přechodovým regionem je pak například Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj nebo Kraj Vysočina.

Každá škola bude moci žádat o dotaci pouze na jeden projekt, a to ve výši od pěti do 35 milionů korun. Lukl upozornil, že původně se mělo jednat o podporu mezi jedním a 99 miliony korun. Pravidla spolufinancování kohezních fondů schválená vládou podle něj počítají s účastí obcí a jejich příspěvkových organizací ve výši 15 procent. Tento limit svaz požaduje pro všechny typy regionů. V případě dotace je ochoten přistoupit s ohledem na obvyklou velikost uskutečňovaných projektů na 50 milionů korun.

Lukl dále kritizoval, že změna podmínek nebyla projednána v pracovní skupině a MMR k ní přistoupilo na poslední chvíli. "Věřím, že stanovisko svazu bude při vyhlášení výzvy na základní školy zohledněno a doufám, že kritický nedostatek finančních prostředků v oblasti vzdělávání se podaří řešit jinými způsoby," uvedl. Vyjádření MMR ČTK shání.

Z Evropského fondu pro regionální rozvoj by mělo v nadcházejícím období na rozvoj základních škol MMR rozdělit až 8,2 miliardy korun, řekl tento týden Bartoš.