Komatsu potřebu bagr

MMR rozdělí menším obcím miliardu korun na opravy místních komunikací

Praha (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozdělí miliardu korun obcím do 3000 obyvatel na opravy místních komunikací. V programu Podpora obnovy a rozvoje venkova schválilo 455 žádostí. Prioritně úřad podpoří projekty obcí z hospodářsky a sociálně ohrožených území a strukturálně postižených regionů jako jsou Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. MMR o tom informovalo na svých webových stránkách.

"Starostové a starostky s naším programem každoročně počítají. Pravidelně s nimi komunikujeme tak, abychom nejvíce pokryli ty nejpotřebnější oblasti," řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Z programu Podpora obnovy místních komunikací mohou obce čerpat dotaci do poloviny celkových nákladů projektu. Dalších 40 procent nákladů je možné financovat formou zvýhodněného úvěru s úrokovou sazbou dvě procenta. Nezávazný zájem o využití zvýhodněného úvěru pro financování projektu žadatel oznámí v žádosti o poskytnutí dotace, na základě čehož MMR následně rozhodně o vhodném způsobu financování.

Ministerstvo při vyhodnocování podpořených projektů bralo v úvahu několik faktorů, jako byly aktuální stav navrhovaného řešení, místo realizace projektu, rozpočet žadatele nebo počet obyvatel. Důraz je pak dán hlavně na obce do 1500 obyvatel. "Zejména menší obce nemají ve svém rozpočtu dostatek peněz na rozsáhlejší rekonstrukce a výstavbu, proto je pro ně podpora MMR důležitá. Snažíme se tím prosazovat regionálně citlivou politiku," dodal Bartoš.

Nejvyšší desetimilionovou dotaci získaly obec Lichnov na Bruntálsku na opravu místní komunikace v Dubnici a město Tovačov na Přerovsku na revitalizaci sídliště Zvolenov. Příjem žádostí začal letos 2. května a uzávěrka byla 5. června. Nejzazší termín pro dokončení projektu, na který obce žádaly dotace, je 30. listopadu 2024.

MMR bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem 15,1 miliardy korun, což je o sedm miliard korun méně než letos. Proti předchozímu návrhu rozpočtu na rok 2024 se objem zvýšil o necelé tři miliardy korun. V příštím roce také klesnou výdaje ze státního rozpočtu na dotační programy MMR o 1,27 miliardy korun. Největší úsporu 800 milionů korun zaznamená program na podporu rozvoje regionů. O 200 milionů se sníží také podpora dostupného bydlení a o 150 milionů podpora spojená s propagací cestovního ruchu v regionech.