Cime 1 kvartál 2024

MMR odhaduje náklady na záchranu kasáren v Terezíně a Josefově na 4,7 mld. Kč

Praha 26. října (ČTK) - Minimálně na 4,7 miliardy korun odhaduje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) investiční náklady na záchranu a revitalizaci objektů v pevnostních městech v Terezíně a Josefově. Resort chce, aby se komplexního řešení ujal stát a na úrovni vládní komise se zapojením dalších ministerstev, měst a krajů nastavil plán obnovy se zapojením různých zdrojů. Plyne to z návrhu usnesení, který na svém čtvrtečním zasedání projedná vláda.

Podle MMR problém chátrajících objektů v pevnostních městech nelze vyřešit na úrovni měst, protože vzhledem k velikosti obou měst a rozsáhlosti majetku nemají potřebné zdroje, a zatím se peníze nepovedlo najít ani na úrovni krajů. Proto navrhuje, aby se stát ujal role lídra. "Cílem materiálu předkládaného na vládu je rovněž vyřešit problematiku majetkoprávního uspořádání obou pevnostních měst, aby byla zajištěna dlouhodobá udržitelnost a životaschopný provoz příslušných objektů. Cílem je objekty zachránit a vrátit do nich život," uvedlo MMR pro ČTK.

Z materiálu vyplývá, že celkové investiční náklady revitalizace brownfieldů v Terezíně na Litoměřicku se odhadují na částku okolo 3,5 miliardy korun. Nutnou podporu potřebují nejvíce známé Žižkovy kasárny, ale také další objekty, jako Proviantní sklad, Vojenská nemocnice, Zbrojnice a Kavalír IV. Nutné bude dořešit i protipovodňové zábrany.

Podle starosty Terezína Reného Tomáška (nestr. za RESET) jsou Žižkovy kasárny 'na spadnutí.' ČTK řekl, že stále doufá ve finanční pomoc, díky níž se podaří významnou památku ve městě zachránit.

Na opravu pozdně barokní budovy Čtvercové kasárny v Josefově na Náchodsku byly náklady vyčísleny na 1,2 miliardy korun. Záměrem je zde vybudovat depozitární prostory pro pět kulturních institucí Královéhradeckého kraje a kulturní a společenské aktivity pro veřejnost.

Radní Jaroměře a bývalý starosta Josef Horáček (Jaroměřáci a STAN) považuje odhadovanou částku za reálnou. "Mělo by to být dostačující. Ve vládním návrhu se uvádí, že majetkově by se pevnosti měly přesunout na stát. Nevím, jestli se to týká přímo Čtvercových kasáren. Nerozuměl bych úplně tomu, proč je převádět na stát, když pro ně má stoprocentní využití Královéhradecký kraj. Ale pokud by to byla podmínka státu pro investici, já osobně bych to přivítal s tím, že by muselo být ošetřeno, čemu ta budova bude sloužit," řekl dnes ČTK Horáček.

Dvanáctitisícové Jaroměři patří většina objektů v barokním pevnostním městě, na rekonstrukci ale nemá peníze. Josefov patří mezi vrcholná díla evropského pevnostního stavitelství. Odhadované náklady radnice na obnovu celého pevnostního města jsou kolem sedmi miliard korun.

Částky za opravy kasáren můžou být podle MMR vyšší vzhledem vzhledem k vysokým cenám stavebního materiálu, energiím, vysoké inflaci a pohonných hmot.

Pro obnovu objektů v pevnostních městech se v minulosti uvažovalo s využitím peněz z Národního plánu obnovy (zhruba 600 milionů korun na opravu kasáren v Josefově a 700 milionů v Terezíně). Současný ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale letos v dubnu uvedl, že peníze z Národního plánu obnovy se na opravy kasáren používat nebudou, protože nelze naplnit kritéria, která s čerpáním financí souvisí.