Komatsu potřebu bagr

MMR: Obce zatím požádaly o dotace 22,8 mil. Kč na rozšíření bydlení pro běžence

Praha 2. května (ČTK) - Obce k dnešnímu dni podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) požádaly o dotace za 22,8 milionu korun na rozšíření bydlení pro ukrajinské uprchlíky. Objem se týká 20 dokončených a podaných žádostí, úřad v internetové aplikaci eviduje dalších 40 rozpracovaných. Největší poptávka je z Jihočeského kraje. Příjem žádostí je otevřen do 31. května, předložit doklady pro čerpání dotací je nutné do konce listopadu. Za oddělení komunikace MMR to dnes ČTK sdělil Vilém Frček. Na program Ukrajina - rozšíření veřejných ubytovacích kapacit je připraveno 900 milionů korun.

Obce, kraje a jejich organizace mohou náklady uplatňovat zpětně od vpádu Ruska na Ukrajinu, tedy 24. února. O dotace mohou žádat od 20. dubna. Na opravu a vznik obecních nebo krajských bytů úřad poskytne příspěvek nejvýše 120.000 korun na osobu. Týkat se bude bytů, které dříve nebyly technicky uzpůsobené k ubytování lidí. Na opravu ubytoven obce a kraje mohou čerpat maximálně 40.000 korun na osobu. MMR zároveň stanoví minimální standard vybavenosti, aby se vždy jednalo o důstojné ubytování.

Se získáním povolení na rekonstrukce nebudou mít žadatelé podle MMR problém. K získání dotace jim stačí čestné prohlášení, že věc řeší se stavebním úřadem. Opravené byty po uprchlické krizi obcím a krajům zůstanou k využití pro jejich obyvatele.

"První dny nám podle četných dotazů přicházejících z obcí ukázaly, že bude o program velký zájem," uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Doplnil, že jeho úřad jedná s ministerstvy práce a obchodu o získání dalších peněz na podporované bydlení z Národního plánu obnovy.

Dotace z programu Ukrajina slouží k pokrytí 85 procent nákladů, zbývajících 15 procent mají zajistit žadatelé. Na vybavení může připadnout pětina sumy. Bartoš dříve novinářům řekl, že podle požadavků krajů by bylo třeba pro uprchlíky asi 50.000 ubytovacích míst.

MMR je v případě potřeby připraveno poskytnout dotace i na pořízení mobilních či montovaných domů, označilo to za "záložní variantu a nouzové řešení". Část výdajů na dotace by Česká republika mohla získat od Evropské unie. O evropské podpoře by podle členů vlády mohlo být jasno do konce května.

České ministerstvo vnitra od počátku ruské invaze na Ukrajinu udělilo běžencům zhruba 320.000 víz k ochraně.