Komatsu potřebu bagr

MMR navrhuje stejnou podporu pro dokončené i nedokončené domy zasažené tornádem

Praha 19. července (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) navrhuje pro lidi z oblastí zasažených tornádem s nedokončeným domem stejnou podporu, jako mají ostatní. Zároveň chce zmírnit podmínku pro ověření solventnosti žadatele. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) změny předloží na dnešním jednání ke schválení vládě.

Obyvatelé lokalit postižených na konci června tornádem, kteří zahájili stavbu obydlí v souladu se stavebními předpisy, ale nestačili ho dokončit, by podle MMR měli mít možnost získat stejnou výši dotace i úvěru z programu Živel jako mají lidé se zkolaudovanými domy. Rozhodující pro výpočet podpory budou výdaje na obnovu původního stavu před živelní pohromou se zohledněním odpočtů u pojištěných staveb.

Jednat se podle MMR bude nejvýše o desítky hlavně rodinných domů. "Podpora se však tím stane jednotná pro všechny dokončené i rozestavěné stavby pro bydlení a lze tím předejít k případnému znevýhodnění osob, které výstavbu rozestavěné stavby pro bydlení nedokončily. Negativní sociální následky by v případě nerozšíření předmětu nařízení mohly převýšit závažnost dopadu poskytnuté finanční podpory státu do státního rozpočtu," uvedl resort ve vládních materiálech.

Prostřednictvím programu Živel si mohou lidé nárokovat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Pomoc si smějí nárokovat pojištění i nepojištění. MMR nedávno provedlo změnu pravidel, kdy lidem, kteří mají pojištění se do celkových nákladů počítá místo celého pojistného plnění 70 procent.

V podmínkách dotačního titulu dosud stálo, že žadatel nesměl být tři roky před podáním žádosti o podporu v úpadku ani v likvidaci. V této situaci je požadavek podle MMR příliš přísný a měl by být zrušen. Lidé budou ale muset nadále čestným prohlášením potvrdit, že v době podání žádosti o pomoc nejsou v úpadku či likvidaci ani jim to nehrozí.

Žádost do programu Živel přijímá od 2. července Státní fond podpory investic, k 14. červenci jich evidoval 759.

Bouře s tornádem o rychlosti až 324 kilometrů v hodině postihly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Poškodily 1200 domů, zhruba 200 jich je nutné zbourat. Vyžádaly si šest životů a desítky zraněných. Živel způsobil milionové škody také na Lounsku.