husqvarna

MMR: Lidé zasažení tornádem v programu Živel uzavřeli smlouvy za 661 mil. Kč

Praha 24. září (ČTK) - Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli v programu Živel na obnovu bydlení 481 smluv za zhruba 661 milionů korun. Státní fond podpory investic (SFPI), který má administraci programu na starost, eviduje 882 žádostí o podporu. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí MMR Vilém Frček.

Příjem žádostí do programu Živel začal 2. července. Lidé, kterým v červnu tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Vyplaceno bylo 70 záloh za 35 milionů korun. "Program je otevřen na dva roky, lidé tedy mohou žádat o podporu až do června 2023," řekl Frček.

Mobilní týmy SFPI od počátku zahájení příjmu žádostí pravidelně vyrážejí do postižených oblastí, aby lidem s vyplňováním dokumentů pomáhaly. V Jihomoravském kraji byli úředníci i tento týden. Aktuální termíny příjezdu mobilních týmů, informace k doložení nákladů škod a další potřebné pokyny lidé najdou na webu SFPI.

MMR připravilo také program na obnovu obecního a krajského majetku, příjem žádostí do něho spustí 1. října. Lidé z něj budou moci získat i finance na opravu poškozených náhrobků. Bude stačit, když obcím dodají fakturu. Ty ji poté zahrnou do nákladů. Vláda minulý týden schválila žádost MMR o zvýšení rozpočtu na obnovu majetku obcí a kraje o 888 milionů korun. Na program resort původně počítal s alokací 420 milionů korun.

Tornádo letos 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Jihomoravský kraj předběžně náklady na obnovu majetku odhaduje na zhruba 6,9 miliardy korun. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.