Komatsu potřebu bagr

MMR: Lidé zasažení tornádem v programu Živel podepsali smlouvy za 567 mil. Kč

Praha 10. září (ČTK) - Lidé zasažení tornádem v programu Živel podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) dosud podepsali 410 smluv za zhruba 567 milionů korun na obnovu bydlení. Státní fond podpory investic (SFPI), který má administraci dotačního titulu na starosti, eviduje k čtvrtečnímu večeru 855 žádostí o podporu. MMR to dnes uvedlo v tiskové zprávě.

Obyvatelé lokalit, kterým v červnu tornádo poškodilo nebo zničilo obydlí, mohou o příspěvek na jeho obnovu žádat od 2. července. Mohou získat dotaci až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru. Žadatelé si mohou také nárokovat zálohu 500.000 korun, která je určena na demolici a přípravu projektové dokumentace. Zálohy 35 milionů korun na 70 demolic mají lidé podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) na svých účtech. Další čerpání se uskutečňuje na základě předložených dokladů, které se podle ní standardně proplácejí do deseti dnů.

Mobilní týmy SFPI od počátku zahájení příjmu žádostí pravidelně vyrážejí do postižených oblastí, aby lidem s vyplňováním dokumentů pomáhaly. Naposledy do Jihomoravského kraje úředníci přijeli tento týden. Informace k doložení nákladů škod, působení mobilních týmů a další potřebné pokyny lidé najdou na webu SFPI.

MMR má také program na obnovu obecního a krajského majetku. Na pomoc je v něm vyčleněno 420 milionů korun. Úřad nedávno zveřejnil pravidla čerpání, zatím ale neurčil termín zahájení příjmu žádostí. Závisí na tom, kdy vláda schválí strategii obnovy území. Z programu budou moci lidé získat i finance na opravu poškozených náhrobků. Bude stačit, když obcím dodají fakturu. Ty ji poté zahrnou do nákladů.

Tornádo 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko, kde poškodilo na 1200 domů, zhruba 200 bylo určeno k demolici. Ve stejný den řádila bouře také v obcích Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody.