Komatsu potřebuju bagr

Mládežnické organizace mohou žádat MŠMT o dotace na rekonstrukce kluboven

Praha 29. dubna (ČTK) - Skauti, pionýři a další mládežnické organizace mohou od příštího týdne žádat ministerstvo školství (MŠMT) o dotace na rekonstrukce svých kluboven a budov. Úřad na to má k dispozici 83 milionů korun. Žadatelé o podporu mohou na své projekty získat tři až 12 milionů, podmínkou je vlastní spoluúčast financování ve výši minimálně 15 procent výdajů. O dotace se mohou přihlásit do 31. srpna. Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zveřejnilo na webu.

Resort školství, pod který spadá i podpora mládeže, letos hospodaří s výdaji kolem 250 miliard korun. Rozpočet na mládež činí zhruba 293 milionů korun, v meziročním srovnání se navýšil o 17 milionů.

Neziskové organizace, které poskytují aktivity pro volný čas dětí a mládeže, budou moct od 4. května požádat úřad o podporu na rekonstrukce svých budov. "Umožní jim to nová výzva MŠMT. Podpora se pohybuje mezi třemi až 12 miliony korun a požádat o ni mohou zástupci nestátních neziskových organizací do konce srpna 2022," uvedlo ministerstvo.

Hlavním cílem poskytnutí dotací má být podle něj podpora investic do rekonstrukcí zchátralých kluboven, základen a dalších staveb, které mládežnické organizace vlastní. "Žadatel o dotaci musí počítat se zapojením vlastních zdrojů, které činí minimálně 15 procent z celkových uznatelných výdajů," upozornil úřad. Přestavby pak podle něj budou muset být hotové do konce roku 2025. Detaily k podmínkám pro dotace zveřejnilo ministerstvo i na internetových stránkách.

Účast na aktivitách v mládežnických organizacích je v Česku velmi oblíbená. Například počet skautů a skautek v ČR roste nepřetržitě od roku 2006, tento trend nezastavila ani epidemie covidu-19. Za posledních 15 let jich přibylo o 75 procent, nyní je jich kolem 73.300. Podle skautské mluvčí Barbory Trojak roste české hnutí nejrychleji v Evropě a je dlouhodobě největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Poslední meziroční nárůst členské základny skautů v ČR byl podle Trojak zároveň nejvyšší za 20 let, přibylo jich 4513.

Celkem je v Česku 2283 oddílů sdružených do 479 skautských středisek. Nových oddílů přibylo za minulý rok 26. O fungování oddílů se starají tisíce dobrovolnic a dobrovolníků. Vzhledem k tomu, že jich je v současnosti nedostatek, učí se skauti podle své mluvčí postupně pracovat také s dospělými nováčky, kteří jako děti skautingem neprošli. K dobrému zázemí v klubovně může oddílům pomoct i podpora obce nebo kraje.