Místo bývalých tiskáren v Pardubicích je bytový dům, vnitroblok je průchozí
Pardubice (ČTK) - Na místě bývalé tiskárny vznikl bytový dům s malým náměstím, v budoucnu na něj naváže park. Piazzeta je pěším znovuobnoveným propojením nejen do Machoňovy pasáže. Novinářům to dnes řekli zástupci investora a města.
"Jsem rád, že se developer rozhodl prostor otevřít. Brali to jako určitý vzkaz veřejnosti, že jsou zodpovědní. Architekti také ještě navrhli úpravu dalšího prostoru, který je za pasáží, nazývají to pocket park, kapesní park a určitě jako město budeme rádi, když se nám ho podaří uskutečnit," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).
Před mnoha lety průchod vnitroblokem existoval, historický vývoj to změnil. V místě od roku 1897 stály tiskárny, tehdy existovaly pod názvem Grafický ústav Otto & Růžička. Později je vlastnila firma Východočeské tiskárny, která v roce 2005 budovy ve Smilově ulici opustila a od té doby chátraly. V roce 2007 areál koupila developerská společnost R. S. Credit a snažila se získat povolení na bytovou výstavbu. Po čase svoji snahu vzdala.
"Firma se snažila osm let o svůj projekt, bohužel se nedostala ani k územnímu rozhodnutí. Chtěla stavět jen na území tiskáren. Pak rozpracovaný projekt v roce 2014 nabídla k prodeji. My se na to podívali šířeji, přikoupili jsme prostor bývalého parku za pasáží a krajní domy vedle tiskárny. Vyřešili jsme kompletně celý vnitroblok," řekl jednatel hradecké společnosti Stako Petr Kulda.
Kulda začínal profesní kariéru v Průmstavu Pardubice, město zná dobře, uvedl. "Systém propojení přes vnitrobloky je tady obvyklý. Průchod z Machoňovy pasáže do Smilovy ulice není ojedinělý. Napříč velkými vnitrobloky jsou průchody, pasáže, které zkracují cestu a vnitrobloky oživují," řekl jednatel.
Na místě brownfieldu tedy vznikl bytový komplex se 108 byty a 18 nebytovými komerčními prostory a 231 krytých parkovacích míst. Součástí komplexu je krajní secesní dům, kde budou také byty, a druhý krajní starší dům slouží jako zázemí staveniště, dodal Kulda.
Smilova ulice má na šířku 13 metrů, prostupem 22 metrů mezi nově postavenými domy se otevřela možnost vstoupit na piazzetu, která má také drobnou parkovou úpravu. Lidé mohou dál pokračovat do centra města, třeba do pasáže a na třídu Míru.
"Do budoucna ještě dojde k demolici garáží a plotu, které jsou kousek od piazzety, a bude možno dál diagonálně prostoupit až k pasáži. Nově vzniklý parter je aktivní, lidé budou chodit kolem výkladů obchodů, kolem vstupů do bytových domů," řekl architekt Tomáš Med, jeden z autorů návrhu.
Podle primátora je lepší, když developeři staví uvnitř města, než aby se zabíraly další plochy, lesy nebo zemědělská půda. "Jsem rád, že se lidé vracejí do města. Dopravní situace by neměla být problematická. Parkovací dům stojí v zadním traktu, výjezd je možný ulicí Za Divadlem. Vzhledem k množství bytů by to neměl být velký nárůst počtu aut," dodal Nadrchal.