Cime 2 kvartál 2024

Ministři zastavili směnu pozemků mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky ČR

Praha 30. prosince (ČTK) - Pověřený ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se po vzájemné dohodě rozhodli odložit směnu majetku mezi Lesy České republiky a Vojenské lesy a statky ČR, kterou schválila bývalá vláda a měla platit od ledna. Směnu podle ministrů provázely pochybnosti. V následujícím půl roce chtějí oba resorty upřesnit seznam pozemků, které si měly tyto státní podniky vyměnit, uvedly ve společné tiskové zprávě. Směnu schválila vláda 7. června a zdůvodnila ji snahou zlepšit hospodaření v lesích a vytvořit lepší podmínky pro zvládnutí kůrovcové kalamity.

"Rozhodli jsme se s Janou Černochovou kontroverzní směnu majetku mezi Lesy ČR a Vojenskými lesy a statky zastavit a mít čas během prvního pololetí příštího roku tuto velkou směnu upravit a převést jen to, co opravdu je nutné převádět," napsal na twitteru Jurečka, který minulý týden odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Josefa Vojáčka.

Lesy České republiky měly získat právo hospodařit k pozemkům o rozloze bezmála 32.500 hektarů včetně staveb, které se nacházejí na území celé republiky, převážně ve zrušených vojenských výcvikových prostorech Ralsko a Mladá. Pozemky dosud patří Vojenským lesům a statkům ČR. Ty měly recipročně získat souvislé části lesních majetků o rozloze přes 41. 000 hektarů lesních pozemků přiléhajících zejména k vojenským újezdům Boletice a Hradiště.

"Mám velké pochybnosti o této směně, která byla provedena za minulé vlády. Chci znát rozsah, důvod a okolnosti celé změny. V některých případech jde totiž pouze o účelovou směnu, která vyvolává u odborné veřejnosti velké otazníky. Při výměně musíme zpřesnit pozemky tak, aby se na nich mohlo efektivněji hospodařit," zdůvodnil odklad Jurečka.

Černochová soudí, že převod mezi oběma státními podniky byl proveden bez hlubší analýzy a pozemky ani infrastruktura nebyly naceněny. Dohoda o odkladu podle ní bude ku prospěchu obou státních podniků.

Převod práva hospodařit měl platit od ledna 2022. Nyní budou oba státní podniky ve spolupráci se svými zakladateli, ministerstvem zemědělství a ministerstvem obrany, upřesňovat seznam majetků, které si mají vyměnit. Cílem je zvýšit efektivitu hospodaření na scelených pozemcích, uvedla ministerstva.

Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) po schválení směny uvedl, že Lesy ČR a Vojenské lesy a statky ČR díky výměně "sjednotí své dosud roztříštěné pozemky, takže na nich budou moci efektivněji hospodařit a účinněji zasahovat proti kůrovci".

Lesy ČR měly v souvislosti se směnou vytvořit na území divize Mimoň nový lesní závod, který by vlastními kapacitami o lesy pečoval a zasahoval i v sousedních oblastech postižených kůrovcovou kalamitou. Převody majetku měly být bezúplatné. Počet pracovních míst na jednotlivých převáděných majetcích měl zůstat zachován. Směna neměla být spojena s mimořádnými investicemi do nemovité či movité infrastruktury.