Cime 2 kvartál 2024

Ministr dopravy zamítl rozklady proti stavebnímu povolení na dálnici D49

Zlín/Praha 5. listopadu (ČTK) - Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) dnes zamítl všech šest rozkladů týkajících se stavebního povolení na úsek dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce ministerstva. Stavební povolení, které ministerstvo dopravy vydalo loni, by díky rozhodnutí ministra mělo po patnáctidenní lhůtě potřebné pro zveřejnění rozhodnutí nabýt právní moci. ČTK to dnes řekl ředitel zlínského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Karel Chudárek.

Dálnice D49 má v budoucnu vést od dálnice D1 u Hulína ke slovenské dálnici D1 u Púchova, její vznik však léta brzdí námitky ekologických organizací. Na úsek z Hulína do Fryštáku dlouhý 16,4 kilometru je podepsaná smlouva se zhotovitelem a dokončené jsou přípravné práce. Proti stavebnímu povolení však bylo podáno šest rozkladů, nemohlo tedy nabýt právní moci. Čtyři z nich podaly ekologické organizace Egeria, Děti Země, Vizovické vrchy a Spolek pro ekologii Kostelec. Ministerstvo podle nich dostatečně nedefinovalo účel stavby. Navrhovaly přezkum závazných stanovisek, které se týkají například zásahu do krajinného rázu. Ministr však všech šest rozkladů zamítl a stavební povolení potvrdil.

Generální ředitel ŘSD Radek Mátl letos v říjnu ČTK řekl, že by v případě získání pravomocného stavebního povolení mohly přípravné práce začít ještě letos. Podle Chudárka je to reálné. "Ještě v prosinci chceme začít se zemními pracemi, jako je strhávání ornice a zakládání mostních objektů. Připravujeme se na to už delší dobu," uvedl Chudárek.

Není však podle něj vyloučeno, že se ekologické organizace kvůli plánované výstavbě dálnice D49 v úseku mezi Hulínem a Fryštákem opětovně obrátí na soud, což může práce znovu zdržet. "Pokud nás nezastaví soud, tak na konci roku 2024 věřím, že si to dáme jako vánoční dárek a budeme jezdit," řekl Chudárek.

Dálnice D49 má ulevit tranzitní dopravě především v okolí Zlína. Výstavbu úseku z Hulína do Fryštáku zajistí sdružení společností Skanska, Eurovia, Metrostav, DSP a Porr, trvat by měla zhruba tři roky. Náklady činí téměř 5,6 miliardy korun bez DPH. Dálnice D49 má v budoucnu spojit střední a východní Moravu se západním Slovenskem. Od Hulína povede kolem Fryštáku a Zlína k Horní Lidči na Vsetínsku a do slovenské Lysé pod Makytou. ŘSD stavbu dálnice slavnostně zahajovalo už v září 2008. Zdržel ji však nedostatek peněz i připomínky ekologů.