Komatsu potřebu bagr

Ministerstvo vydalo stavební povolení na poslední část obchvatu Olomouce

Olomouc (ČTK) - Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na dlouho plánovanou poslední část západního dálničního obchvatu Olomouce mezi Křelovem-Břuchotínem a Neředínem. ČTK dnes informaci získala na úřední desce ministerstva. Ředitelství silnic a dálnic chce letos vyhlásit veřejnou soutěž na zhotovitele této části dálnice D35 a nejpozději v roce 2024 dálniční stavbu zahájit.

"Předmětem stavby je dálnice D35 mezi Břuchotínem a Neředínem, jejímž vybudováním bude dokončena západní část obchvatu města Olomouce. Stavba bude na obou koncích napojena na stávající dálnici D35. Součástí stavby je nová mimoúrovňová křižovatka Křelov," stojí ve stavebním povolení.

Stavba tříkilometrového úseku dálnice mezi Neředínem a Křelovem má stát zhruba miliardu korun. Po jeho zprovoznění, které je naplánováno na rok 2026, by se měly přestat tvořit dlouhé kolony před okružní křižovatkou u hypermarketu Globus na západním okraji města. Při majetkoprávní přípravě bude nutné vyřídit přibližně 450 smluv, které zahrnují nejen výkupy pozemků, ale také uložení věcných břemen či nájemní smlouvy. ŘSD zároveň začne připravovat podrobnou technickou dokumentaci pro zadání stavby.

Přípravu stavby poslední části obchvatu Olomouce mezi dlouho komplikovaly spory o vedení trasy v katastru Křelova. Kvůli změně zákona bylo nutné v roce 2018 zopakovat složitý proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí EIA. Poslední úsek dálničního obchvatu Olomouce je součástí dálnice D35. Takzvaná západní tangenta spojí současný konec D35 ve směru od Mohelnice s první etapou obchvatu. Stavba téměř 15 kilometrů dlouhé jižní části obchvatu Olomouce byla dokončena v roce 2003 a stála 4,9 miliardy korun.