Cime 3 kvartal 2024

Ministerstvo pro místní rozvoj slíbilo Terezínu na opravu kasáren 700 mil.Kč

Terezín (Litoměřicko) 29. září (ČTK) - Ministerstvo pro místní rozvoj přislíbilo pevnostnímu městu Terezín na Litoměřicku zhruba 700 milionů korun na opravu Žižkových kasáren, které jsou v havarijním stavu. Jde o finance z Národního plánu obnovy, kde je vyčleněno na opravu brownfieldů v Jaroměři na Náchodsku a Terezíně zhruba 1,4 miliardy korun. Novinářům to dnes při návštěvě Terezína řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Do roku 2023 musí být připraven projekt včetně stavebního povolení, v roce 2025 by měla být rekonstrukce dokončena.

Zrekonstruované prostory budou sloužit pro podnikatele a také jako byty, kterých má město kritický nedostatek. "Bytovou část k Národnímu plánu obnovy bychom realizovali z národních zdrojů z programu výstavba, komunitní bydlení pro seniory, domy s pečovatelskou službou a tak dále," uvedla Dostálová. Peníze ze zmíněných dotací nejsou však jistotou, protože se o hlásí více žadatelů.

Pomoci je připraven i Ústecký kraj. Oprava kasáren by totiž podle odhadů měla stát nejméně miliardu korun. Kraj neplánuje kasárny převzít do svého majetku, chce se však podílet na jejich rozvoji, a to například formou úvěru, řekl hejtman Jan Schiller (ANO).

Terezín má zhruba 1900 obyvatel. Bytů by v objektu mělo být rovných 100. Starosta počítá s příchodem 200 nových obyvatel. Po dokončení oprav si objekt převezme opět město.

Pevnost Terezín založil v roce 1780 Josef II. na obranu proti Prusům. Za druhé světové války ji zneužili nacisté, kteří v pevnosti zřídili židovské ghetto a koncentrační tábor. Podle dostupných údajů zavlekli nacisté do Terezína 155.000 Židů z celé Evropy, z nichž 118.000 se nedožilo osvobození. Odhaduje se, že v důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek zemřelo v ghettu 35.000 lidí. Většina ostatních pak zahynula po transportu ve vyhlazovacích táborech.